Прејди на содржината

Ватерполо на Летните олимписки игри 1908

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватерполо на Летните олимписки игри 1908
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Ватерполото на Летните олимписки игри 1908 — третиот официјален ватерполски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лондон, Обединето Кралство. На турнирот учествувале вкупно 6 репрезентации, од кои две (Австрија и Унгарија) се откажале уште на почетокот од натпреварувањата.

Првото место го освоил Обединетото Кралство, второто Белгија и третото Шведска.

Резултати[уреди | уреди извор]

Први круг[уреди | уреди извор]

15 јули 1908 Белгија - Холандија 8:1 (3:1)
Шведска - Унгарија натпреварот не е одигран
Велика Британија - Австрија натпреварот не е одигран

Полуфинале[уреди | уреди извор]

20 јули 1908 Белгија - Шведска 8:4 (4:2)

Финале[уреди | уреди извор]

22 јули 1908 Велика Британија - Белгија 9:2 (5:2)