Ватерполо на Летните олимписки игри 1924

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватерполо на Летните олимписки игри 1924
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Ватерполото на Летните олимписки игри 1924 — шестиот официјален ватерполски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Париз, Франција. На турнирот учествувале вкупно 13 репрезентации.

Првото место го освоил Франција, второто Белгија и третото САД.

Медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Франција Пол Дужардин
Пол Падо
Жорж Рижал
Алберт Деборже
Ноел Деберж
Роберт Демет
Алберт Мајад
Белгија
Алберт Дурант
Жерард Блиц
Морис Блиц
Пол Гали
Жозеф Плетинк
Пјер Верметен
Жозеф Клуц
Пјер Девин
Жозеф де Комб
Жорж Флери
Жил Тир
САД
Артур Остин
Фредерик Луер
Кларенс Мичел
Џон Бајс Нортон
Валас О'Конор
Херберт Волмер
Џорџ Шрот
Џони Вајсмилер

Учесници[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

  Осмофинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                                     
  Франција 3  
  САД 1  
    Франција 6  
 
    Холандија 3  
  Холандија 7
  Швајцарија 0  
    Франција 4  
    Шведска 2  
  Шведска 7  
  Италија 0  
    Шведска 9
 
    Шпанија 0  
  Шпанија
 bye  
    Франција 1 3
    Белгија 0
 bye  
  Белгија  
    Белгија 3
 
    Унгарија 2  
  Унгарија 7
  Велика Британија 6  
    Белгија 5
    Чехословачка 1  
  Чехословачка 6  
  Грција 1  
    Чехословачка 4
 
   Ирска Ирска 2  
 Ирска Ирска
  Австрија w/o  


Сребро[уреди | уреди извор]

Дата Полуфинале Резултат
14 јули - Париз Белгија - Шведска 4 - 3
14 јули - Париз САД - Холандија 4 - 2
14 јули - Париз Белгија - САД 2 - 1

Бронза[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале за бронза
  Унгарија 7  
  Чехословачка 0       Унгарија 1  
           Шведска 4  
             Шведска 2
             САД 3rd 3
           САД 4
           Холандија 2    
      

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја
1  Франција (FRA)
2  Белгија (BEL)
3  САД (USA)
4  Шведска (SWE)
-  Унгарија (HUN)
-  Чехословачка (TCH)
-  Холандија (NED)
-  Ирска (IRL)
-  Шпанија (ESP)
-  Велика Британија (GBR)
-  Грција (GRE)
-  Швајцарија (SUI)
-  Италија (ITA)