Ватерполо на Летните олимписки игри 1968

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватерполо на Летните олимписки игри 1968
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Ватерполото на Летните олимписки игри 1968 — официјален ватерполски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Град Мексико, Мексико. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоил Југославија, второто СССР и третото Унгарија.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група А
Група Б

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Гол разлика
1.  Унгарија 12 6 6 0 0 39 14 +25
2.  СССР 10 6 5 0 1 43 18 +25
3.  САД 7 6 3 1 2 37 36 +1
4.  Куба 7 6 3 1 2 31 35 –4
5.  Западна Германија 4 6 2 0 4 33 34 –1
6.  Шпанија 1 6 0 1 5 20 37 –17
7.  Бразил 1 6 0 1 5 22 51 –29
 • 14 октомври 1968
САД  10 – 5  Бразил
СССР  11 – 4  Куба
Западна Германија  5 – 3  Шпанија
 • 15 октомври 1968
Куба  9 – 2  Бразил
 • 16 октомври 1968
Унгарија  6 – 4  Западна Германија
САД  10 – 7  Шпанија
 • 17 октомври 1968
СССР  6 – 3  Западна Германија
Куба  6 – 6  САД
Унгарија  7 – 1  Шпанија
 • 19 октомври , 1968
СССР  5 – 0  Шпанија
Унгарија  5 – 1  САД
Западна Германија  10 – 5  Бразил
 • 20 октомври 1968
Куба  7 – 6  Западна Германија
Шпанија  6 – 6  Бразил
Унгарија  6 – 5  СССР
 • 21 октомври 1968
Куба  4 – 3  Шпанија
СССР  8 – 3  САД
Унгарија  8 – 2  Бразил
 • 22 октомври 1968
СССР  8 – 2  Бразил
САД  7 – 5  Западна Германија
Унгарија  7 – 1  Куба

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Гол разлика
1.  Италија 13 7 6 1 0 48 21 +27
2.  Југославија 11 7 5 1 1 65 18 +47
3.  Источна Германија 11 7 5 1 1 66 22 +44
4.  Холандија 9 7 4 1 2 42 28 +14
5.  Јапонија 6 7 3 0 4 26 57 –31
6.  Мексико 3 7 1 1 5 27 56 –29
7.  Грција 2 7 1 0 6 34 62 –28
8.  Египет 1 7 0 1 6 21 65 –44
 • 14 октомври , 1968
Холандија  9 – 5  Грција
Југославија  13 – 2  Египет
Италија  9 – 2  Јапонија
Мексико  4 – 12  Источна Германија
 • 15 октомври 1968
Јапонија  8 – 7  Грција
Италија  10 – 1  Египет
Источна Германија  4 – 4  Југославија
 • 16 , октомври 1968
Мексико  1 – 8  Холандија
Грција  7 – 6  Египет
Италија  5 – 4  Источна Германија
 • 17 октомври 1968
Мексико  0 – 9  Југославија
Холандија  9 – 1  Јапонија
 • 19 октомври , 1968
Источна Германија  11 – 4  Грција
Јапонија  7 – 4  Египет
Мексико  5 – 10  Италија
Југославија  7 – 4  Холандија
 • 20 октомври , 1968
Италија  5 – 4  Југославија
Источна Германија  8 – 0  Јапонија
Мексико  11 – 8  Грција
Холандија  6 – 3  Египет
 • 21 октомври 1968
Мексико  3 – 6  Јапонија
Југославија  11 – 1  Грција
Холандија  3 – 3  Италија
Источна Германија  19 – 2  Египет
 • 22 октомври 1968
Мексико  3 – 3  Египет
Италија  6 – 2  Грција
Источна Германија  8 – 3  Холандија
Југославија  17 – 2  Јапонија

Квалификациона фаза[уреди | уреди извор]

 • 24 октомври 1968 — 13-15 место
Бразил  5 – 3  Египет
 • 24 октомври 1968 — 9-12 место
Мексико  3 – 6  Западна Германија
Шпанија  5 – 0  Јапонија
 • 24 октомври 1968 — 5-8 место
Источна Германија  8 – 2  Куба
САД  6 – 3  Холандија
 • 24 октомври 1968 — Полуфинале
Југославија  8 – 6  Унгарија
СССР  8 – 5  Италија

Финална фаза[уреди | уреди извор]

 • 25 октомври 1968 — 13 место
Бразил  5 – 2  Грција
 • 25 октомври 1968 — 11 место
Мексико  5 – 4  Јапонија
 • 25 октомври 1968 — 9 место
Шпанија  7 – 5  Западна Германија
 • 25 октомври 1968 — 7 место
Холандија  8 – 5  Куба
 • 25 октомври 1968 — 5 место
САД  6 – 4  Источна Германија
 • 25 октомври 1968 — Бронза
Унгарија  9 – 4  Италија
 • 25 октомври 1968 — Злато
Југославија  13 – 11 [aet]  СССР

Табела[уреди | уреди извор]

Место Репрезентација
 Југославија
 СССР
 Унгарија
4.  Италија
5.  САД
6.  Источна Германија
7.  Холандија
8.  Куба
9.  Шпанија
10.  Западна Германија
11.  Мексико
12.  Јапонија
13.  Бразил
14.  Грција
15.  Египет

Освојувачи на медал[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Југославија
Озрен Боначиќ
Дејан Дабовиќ
Здравко Хебел
Зоран Јанковиќ
Роналд Лопатни
Урош Маровиќ
Џорџе Перишиќ
Мирослав Пољак
Мирко Сандиќ
Карло Стипаниќ
Иво Трумбиќ
 СССР
Вадим Гулјајев
Ѓиви Чикванаја
Борис Гришин
Александар Долгушин
Алексеј Баркалов
Јури Григоровски
Александар Шидловски
Вјачеслав Скок
Леонид Осипов
Олег Бовин
Владимир Семјонов
 Унгарија
Андраш Боднар
Ференц Конрад
Золтан Деметер
Ласло Фелкаји
Јанош Конрад
Ласло Шароши
Иштван Сивош
Јанош Штајнмец
Ендре Молнар
Денеш Почик
Михаљ Мајер

Наводи[уреди | уреди извор]