Прејди на содржината

Ватерполо на Летните олимписки игри 1984

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватерполо на Летните олимписки игри 1984
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Ватерполото на Летните олимписки игри 1984 — официјален ватерполски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лос Анџелес, САД. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Југославија, второто САД и третото Германија.

Учесници[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Qualified for second group stage
Репрезентација
Н П Н П ДП ПП Р П
 Југославија 3 3 0 0 34 16 +18 6
 Холандија 3 2 0 1 25 26 –1 4
 Кина 3 1 0 2 21 27 –6 2
 Канада 3 0 0 3 18 29 −11 0
 • 1 август
Југославија  13 – 4  Канада
Кина  8 – 10  Холандија
 • 2 август
Југославија  12 – 7  Кина
Холандија  10 – 9  Канада
 • 3 август
Кина  6 – 5  Канада
Југославија  9 – 5  Холандија

Група B[уреди | уреди извор]

Qualified for second group stage
Репрезентација
Н П Н П ДП ПП Р П
 САД 3 3 0 0 32 17 +15 6
 Шпанија 3 2 0 1 39 31 +8 4
 Грција 3 0 1 2 23 33 –10 1
 Бразил 3 0 1 2 25 38 −13 1
 • 1 август
Шпанија  19 – 12  Бразил
САД  12 – 5  Грција
 • 2 август
Шпанија  12 – 9  Грција
САД  10 – 4  Бразил
 • 3 август
Грција  9 – 9  Бразил
Шпанија  8 – 10  САД

Група C[уреди | уреди извор]

Qualified for second group stage
Репрезентација
Н П Н П ДП ПП Р П
 Западна Германија 3 3 0 0 35 18 +17 6
 Австралија 3 1 1 1 27 20 +7 3
 Италија 3 1 1 1 27 23 +4 3
 Јапонија 3 0 0 3 15 43 −28 0
 • 1 август
Италија  15 – 5  Јапонија
Западна Германија  10 – 6  Австралија
 • 2 август
Австралија  8 – 8  Италија
Западна Германија  15 – 8  Јапонија
 • 3 август
Јапонија  2 – 15  Австралија
Западна Германија  10 – 4  Италија

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Група D[уреди | уреди извор]

Земја Бодови Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Разлика
1.  Југославија 9 5 4 1 0 47 33 +14
2.  САД 9 5 4 1 0 43 34 +9
3.  Западна Германија 5 5 2 1 2 49 34 +15
4.  Шпанија 4 5 1 2 2 42 46 –4
5.  Австралија 3 5 1 1 3 37 48 –11
6.  Холандија 0 5 0 0 5 25 48 –23
 • 6 август
Австралија  6 – 9  Југославија
САД  8 – 7  Холандија
Шпанија  8 – 8  Западна Германија
 • 7 август
САД  12 – 7  Австралија
Југославија  10 – 9  Западна Германија
Шпанија  8 – 4  Холандија
 • 9 август
САД  8 – 7  Западна Германија
Холандија  7 – 8  Австралија
Шпанија  8 – 14  Југославија
 • 10 август
Западна Германија  15 – 2  Холандија
Австралија  10 – 10  Шпанија
САД  5 – 5  Југославија

Група E[уреди | уреди извор]

Земја Бодови Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Разлика
7.  Италија 9 5 4 1 0 63 14 +49
8.  Грција 8 5 3 2 0 52 41 +11
9.  Кина 6 5 3 0 2 44 39 +5
10.  Канада 3 5 1 1 3 40 48 –8
11.  Јапонија 2 5 1 0 4 30 55 –25
12.  Бразил 2 5 0 2 3 40 52 –12
 • 6 август
Кина  10 – 4  Јапонија
Грција  11 – 8  Канада
Италија  13 – 4  Бразил
 • 7 август
Грција  14 – 7  Јапонија
Италија  11 – 8  Кина
Канада  10 – 10  Бразил
 • 9 август
Кина  11 – 9  Бразил
Канада  8 – 5  Јапонија
Грција  8 – 8  Италија
 • 10 август
Јапонија  9 – 8  Бразил
Италија  16 – 9  Канада
Грција  10 – 9  Кина

Табела[уреди | уреди извор]

 Југославија
 САД
 Западна Германија
4  Шпанија
5  Австралија
6  Холандија
7  Италија
8  Грција
9  Кина
10  Канада
11  Јапонија
12  Бразил