Ватерполо на Летните олимписки игри 1980

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватерполо на Летните олимписки игри 1980
Water polo pictogram.svg
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Ватерполото на Летните олимписки игри 1980 — официјален ватерполски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Москва, СССР. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил СССР, второто Југославија и третото Унгарија.

Медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР 1 0 0 1
2 Југославија 0 1 0 1
3 Унгарија 0 0 1 1

Учесници[уреди | уреди извор]

Група А
Група Б
Група Ц

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Земја Бодови Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Разлика
1.  Унгарија (HUN) 5 3 2 1 0 19 14 +5
2.  Холандија (NED) 4 3 2 0 1 16 15 +1
3.  Романија (ROU) 3 3 1 1 1 15 15 0
4.  Грција (GRE) 0 3 0 0 3 16 22 –6
 • 20 јули
  • Унгарија 6-6 Романија
  • Грција 7-8 Холандија
 • 21 јули
  • Унгарија 5-3 Холандија
  • Грција 4-6 Романија
 • 22 јули
  • Унгарија 8-5 Грција
  • Романија 3-5 Холандија

Група B[уреди | уреди извор]

Земја Бодови Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Разлика
1.  СССР (URS) 6 3 3 0 0 24 10 +14
2.  Шпанија (ESP) 4 3 2 0 1 15 11 +4
3.  Италија (ITA) 1 3 0 1 2 14 17 –2
4.  Шведска (SWE) 1 3 0 1 2 8 23 –15
 • 20 јули
  • Шведска 3-7 Шпанија
  • СССР 8-6 Италија
 • 21 јули
  • Шведска 4-4 Италија
  • СССР 4-3 Шпанија
 • 22 јули
  • Шведска 1-12 СССР
  • Шпанија 5-4 Италија

Група C[уреди | уреди извор]

Земја Бодови Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Разлика
1.  Југославија (YUG) 5 3 2 1 0 24 10 +14
2.  Куба (CUB) 5 3 2 1 0 19 11 +8
3.  Австралија (AUS) 2 3 1 0 2 15 20 –5
4.  Бугарија (BUL) 0 3 0 0 3 8 25 –17
 • 20 јули
  • Југославија 6-6 Куба
  • Австралија 9-5 Бугарија
 • 21 јули
  • Југославија 9-2 Бугарија
  • Австралија 4-6 Куба
 • 22 јули
  • Југославија 9-2 Австралија
  • Куба 7-1 Бугарија

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Земја Бодови Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено погодоци Примено погодоци Разлика
1.  СССР (URS) 10 5 5 0 0 34 21 +13
2.  Југославија (YUG) 7 5 3 1 1 34 32 +2
3.  Унгарија (HUN) 6 5 3 0 2 32 30 +2
4.  Шпанија (ESP) 4 5 2 0 3 28 31 –3
5.  Куба (CUB) 2 5 0 2 3 31 38 –7
6.  Холандија (NED) 1 5 0 1 4 26 33 –7
 • 24 јули
  • Лужники Унгарија 4-5 СССР
  • Лужники Холандија 5-6 Шпанија
  • Лужники Југославија 7-7 Куба
 • 25 јули
  • Лужники Унгарија 7-8 Југославија
  • Лужники Холандија 7-7 Куба
  • Лужники СССР 6-2 Шпанија
 • 26 јули
  • Лужники Унгарија 6-5 Шпанија
  • Лужники Холандија 4-5 Југославија
  • Лужники СССР 8-5 Куба
 • 28 јули
  • Олимписки Унгарија 7-5 Куба
  • Олимписки Холандија 3-7 СССР
  • Олимписки Шпанија 6-7 Југославија
 • 29 јули
  • Олимписки Унгарија 8-7 Холандија
  • Олимписки СССР 8-7 Југославија
  • Олимписки Шпанија 9-7 Куба

Група B[уреди | уреди извор]

Team Points G W D L GF GA Diff
7.  Австралија (AUS) 9 5 4 1 0 30 19 +11
8.  Италија (ITA) 8 5 4 0 1 26 18 +8
9.  Романија (ROU) 7 5 3 1 1 36 26 +10
10.  Грција (GRE) 4 5 2 0 3 28 28 0
11.  Шведска (SWE) 2 5 1 0 4 23 40 –17
12.  Бугарија (BUL) 0 5 0 0 5 25 37 –12
 • 24 јули
  • Лужники Романија 3-5 Италија
  • Лужники Грција 9-5 Шведска
  • Лужники Австралија 8-5 Бугарија
 • 25 јули
  • Лужники Романија 4-4 Австралија
  • Лужники Грција 6-4 Бугарија
  • Лужники Италија 8-3 Шведска
 • 26 јули
  • Лужники Романија 8-3 Шведска
  • Лужники Грција 2-4 Австралија
  • Лужники Италија 5-4 Бугарија
 • 28 јули
  • Олимписки Романија 10-6 Бугарија
  • Олимписки Грција 3-4 Италија
  • Олимписки Шведска 4-9 Австралија
 • 29 јули
  • Олимписки Романија 11-8 Грција
  • Олимписки Италија 4-5 Австралија
  • Олимписки Шведска 8-6 Бугарија

Табела[уреди | уреди извор]

Место Репреентација
Med 1.png  СССР (URS)
Med 2.png  Југославија (YUG)
Med 3.png  Унгарија (HUN)
4.  Шпанија (ESP)
5.  Куба (CUB)
6.  Холандија (NED)
7.  Австралија (AUS)
8.  Италија (ITA)
9.  Романија (ROU)
10.  Грција (GRE)
11.  Шведска (SWE)
12.  Бугарија (BUL)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]