Прејди на содржината

Ватерполо на Летните олимписки игри 1952

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватерполо на Летните олимписки игри 1952
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Ватерполото на Летните олимписки игри 1952 — осмиот официјален ватерполски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Хелсинки, Финска. На турнирот учествувале вкупно 21 репрезентации.

Првото место го освоил Унгарија, второто Југославија и третото Италија.

Учесници

[уреди | уреди извор]

Резултати

[уреди | уреди извор]
25 / 07 / 1952
Унгарија 13 – 4 Мексико
Белгија 6 – 5 ЈАР
Египет 10 – 0 Португалија
Бразил 2 – 3 Шпанија
Австрија 2 – 10 Југославија
Австралија 3 – 4 Велика Британија
Индија 1 – 16 Италија
Холандија 3 – 2 СССР
САД 1 – 5 Шведска
Германија 8 – 4 Романија
Аргентина Х
26 / 07 / 1952
Мексико 0 – 4 ЈАР
Бразил 6 – 2 Португалија
Австрија 0 – 6 Австралија
Индија 0 – 12 СССР
САД ' 6 – 3 Романија

Групна фаза

[уреди | уреди извор]
Екипа Н П Н И Г+ Г- ГР Бод
Италија 3 3 0 0 17 8 +9 6
САД 3 2 0 1 16 9 +7 4
Велика Британија 3 0 1 2 9 15 -6 1
Австралија 3 0 1 2 5 15 -10 1
Екипа Н П Н И Г+ Г- ГР Бод
Унгарија 3 3 0 0 23 4 +19 6
СССР 3 2 0 1 12 9 +3 4
Египет 3 1 0 2 7 14 -7 2
Германија 3 0 0 3 5 20 -15 0
Екипа Н П Н И Г+ Г- ГР Бод
Југославија 3 3 0 0 20 3 +17 6
Холандија 3 2 0 1 17 6 +11 4
Шведска 3 1 0 2 9 18 -9 2
Аргентина 3 0 0 3 6 25 -19 0
Екипа Н П Н И Г+ Г- ГР Бод
Белгија 3 3 0 0 12 5 +7 6
Шпанија 3 2 0 1 13 10 +3 4
ЈАР 3 1 0 2 10 9 +1 2
Бразил 3 0 0 3 7 18 -11 0

Втор круг

[уреди | уреди извор]
Екипа Н П Н И Г+ Г- ГР Бод
Италија 3 3 0 0 12 6 +6 6
САД 3 2 0 1 14 11 +3 4
Белгија 3 1 0 2 8 13 -5 2
Шпанија 3 0 0 3 9 13 -4 0
Екипа Н П Н И Г+ Г- ГР П
Унгарија 3 1 2 0 11 9 +2 4
Југославија 3 1 2 0 7 6 +1 4
Холандија 3 1 1 1 9 8 +1 3
СССР 3 0 1 2 8 12 -4 1

Група од 5 - 8 местo

[уреди | уреди извор]
Екипа Н П Н И Г+ Г- ГР Бод
Холандија 3 3 0 0 16 6 +10 6
Белгија 3 1 1 1 11 12 -1 3
СССР 3 1 1 1 9 10 -1 3
Шпанија 3 0 0 3 8 16 -8 0

Финална група

[уреди | уреди извор]
Екипа Н П Н И Г+ Г- ГР Бод
Унгарија 3 2 1 0 13 4 +9 5
Југославија 3 2 1 0 9 5 +4 5
Италија 3 1 0 2 8 14 -6 2
САД 3 0 0 3 6 13 -7 0


Place Nation
1  Унгарија (HUN)
2  Југославија (YUG)
3  Италија (ITA)
4  САД (USA)
5  Холандија (NED)
6  Белгија (BEL)
7  СССР (URS)
8  Шпанија (ESP)
9  Велика Британија (GBR)
 Египет (EGY)
 Шведска (SWE)
 ЈАР (RSA)
13  Австрија (AUT)
 Германија (GER)
 Аргентина (ARG)
 Бразил (BRA)
17  Австралија (AUS)
 Индија (IND)
 Мексико (MEX)
 Португалија (POR)
 Романија (ROU)


sports-reference.com Архивирано на 18 април 2020 г.