Ватерполо на Летните олимписки игри 1932

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватерполо на Летните олимписки игри 1932
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Ватерполото на Летните олимписки игри 1932 — осмиот официјален ватерполски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лос Анџелес, САД.

Првото место го освоил Унгарија, второто Германија и третото САД.

Учесници[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медал[уреди | уреди извор]

De olympiske ringer Ватерполо 1932 Vannpolo
Место Држава Злато Сребро Бронза
1. Унгарија 1 0 0
2. Германија 0 1 0
3. САД 0 0 1

Резултати[уреди | уреди извор]

  • 4 август
Германија  7 – 3  Бразил
  • 6 август
САД  6 – 1  Бразил
Унгарија  6 – 2  Германија
  • 7 август
САД  10 – 0  Јапонија
  • 8 август
Унгарија  17 – 0  Јапонија
  • 9 август
САД  4 – 4  Германија
  • 11 август
Унгарија  7 – 0  САД
  • 12 август
Германија  10 – 0  Јапонија

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Rk Екипа Н П Н П ГД ГП Бодови Германија Јапонија Бразил
1  Унгарија (HUN) 3 3 0 0 30 2 6 X 6:2 7:0 17:0 -
2nd  Германија (GER) 3 1 1 1 16 10 3 2:6 X 4:4 10:0 7:3
3rd  САД (USA) 3 1 1 1 14 11 3 0:7 4:4 X 10:0 6:1
4  Јапонија (JPN) 3 0 0 3 0 37 0 0:17 0:10 0:10 X -
1  Бразил (BRA) 2 0 0 0 0 0 0 - 3:7 1:6 - X