Холандија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холандија на Олимписките игри

Знаме на Холандија
МОК-код  NED
НОК Холандски олимписки комитет*
Холандски спортски сојуз
Порталwww.nocnsf.nl
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади
Меѓуолимпијади
1906

Холандија за првпат како независна држава учествувала на Летните олимписки игри во 1900 година, кои се одржале во Париз. Од тогаш, Холандија има пропуштен само еден мундијал, во 1904. Во 1956 година, Холандија ги бојкотирала игрите кои се одржале во Мелбурн, главно поради Советската интервенција во Унгарија која се случила неколку недели пред почетокот на игрите. Сепак, ова се смета како учество на Холандија на мундијалот, ако се има предвид дека еден спортист се натпреварувал во јавање.

На Зимските олимписки игри, Холандија за првпат учествувала во 1924 година, а следните игри во 1932 година не учествувала. Од тогаш, таа нема пропуштено ниту еден мундијал.

Холандија била еден пат домаќин односно организатор на Олимписките игри, и тоа на Летните, кои се одржале во 1928 година, а домаќин бил Амстердам.

Холандија заклучно со 2008 година има освоено вкупно 324 медали на олипмијадите, од кој 246 на летните и 78 на Зимските олимписки игри.

НАционалниот олимписки комитет (холандски: Nederlands Olympisch Comité - Nederlandse Sport Federatie) бил основан во 1912 година од страна на МОК.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1896 Атина Не учествувала
1900 Париз 0 1 3 4
1904 Сент Луис Не учествувала
1908 Лондон 0 0 2 2
1912 Штокхолм 0 0 3 3
1920 Антверпен 4 2 5 11
1924 Париз 4 1 5 10
1928 Амстердам 6 9 4 19
1932 Лос Анџелес 2 5 0 7
1936 Берлин 6 4 7 17
1948 Лондон 5 2 9 16
1952 Хелсинки 0 5 0 5
1956 Мелбурн и Стокхолм 0 0 0 0
1960 Рим 0 1 2 3
1964 Токио 2 4 4 10
1968 Мексико Сити 3 3 1 7
1972 Минхен 3 1 1 5
1976 Монтреал 0 2 3 5
1980 Москва 0 1 2 3
1984 Лос Анџелес 5 2 6 13
1988 Сеул 2 2 5 9
1992 Барселона 2 6 7 15
1996 Атланта 4 5 10 19
2000 Сиднеј 12 9 4 25
2004 Атина 4 9 9 22
2008 Пекинг 7 5 4 16
2012 Лондон
Вкупно 71 79 96 246

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЗОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1924 Шамони Не учествувала
1928 Санкт Мориц 0 0 0 0
1932 Лејк Плесид Не учествувала
1936. Гармиш-Партенкирхен 0 0 0 0
1948. Санкт Мориц 0 0 0 0
1952 Осло 0 3 0 3
1956. Кортина д'Ампецо 0 0 0 0
1960. Скво Вали 0 1 1 2
1964. Инсбрук 1 1 0 2
1968. Гренобл 3 3 3 9
1972. Сапоро 4 3 2 9
1976. Инсбрук 1 2 3 6
1980. Лејк Плесид 1 2 1 4
1984. Сараево 0 0 0 0
1988. Калгари 3 2 2 7
1992. Албервил 1 1 2 4
1994. Лилехамер 0 1 3 4
1998. Нагано 5 4 2 11
2002. Солт Лејк Сити 3 5 0 8
2006. Торино 3 2 4 9
2010. Ванкувер 4 1 3 8
Вкупно 29 31 26 86

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Освајачи олимпијских медаља“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимпијски комитет Холандије“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.