Унгарија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Унгарија на Олимписките игри

Знаме на Унгарија
МОК-код  HUN
НОК Унгарски олимписки комитет
официјално мрежно место (унгарски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Унгарија за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1896 година кои се одржале во Атина. Тогаш, на тој мундијал Унгарија имала вкупно седум претставника во шест различни категории. Тие седум спортисти учествувале во петнаесет различни дисциплини и заедно освоиле два златни медали, еден сребрен и три бронзени.

Од тогаш, Унгрија учествувала на сите Летни олимписки игри, освен оние во 1920 и 1984 година. Унгарските претставници заклучно со 2008 година имат освоено вкупно 465 медали, и се наоѓаат на третото место на вечната ранг-листа. Но, според бројот на освоените медали, Унгарија е држава која никогаш не била домаќин на едно такво напреварување.

Националниот олимписки комитет на Унгарија бил основан во 1895 година.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Олимпијада Злато Сребро Бронза Вкупно
медали
Вкупно
рангирање
Вкупно
IV. место
Вкупно
V. место
Вкупно
VI. место
1896, Атина 2 1 3 6 6. 2 0 1
1900, Париз 1 2 2 5 10. 3 3 0
1904, Сент Луис 2 1 1 4 5. 1 1 0
1908, Лондон 3 4 2 9 6. 5 4 2
1912, Стокхолм 3 2 3 8 9. 5 3 2
1920, Антверпен не била повикана
1924, Париз 2 4 4 10 13. 2 4 5
1928, Амстердам 5 5 0 10 9. 3 4 3
1932, Лос Анџелес 6 5 5 16 6. 4 5 2
1936, Берлин 10 1 5 16 3. 7 7 4
1948, Лондон 10 5 13 28 4. 10 10 2
1952, Хелсинки 16 10 16 42 3. 6 9 7 .
1956, Мелбурн 9 10 7 26 4. 10 11 6
1960, Рим 6 8 7 21 7. 9 7 4
1964, Токио 10 7 5 22 6. 7 15 6
1968, Мексико Сити 10 10 12 32 4. 4 7 2
1972, Минхен 6 13 16 35 8. 9 9 10
1976, Монтреал 4 5 13 22 10. 10 9 10
1980, Москва 7 10 15 32 6. 13 13 10
1984, Лос Анџелес Бојкот
1988, Сеул 11 6 6 23 6. 14 13 12
1992, Барселона 11 12 7 30 8. 5 9 10
1996, Атланта 7 4 10 21 12. 8 5 7
2000, Сиднеј 8 6 3 17 13. 5 9 4
2004, Атина 8 6 3 17 13. 8 8 6
2008, Пекинг 3 6 2 11 20. 6 7 4
Вкупно
Просек
160
7
143
6
160
7
463
19

8.
156
7
172
7
119
5

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Олимпијада Злато Сребро Бронза Вкупно
медали
Вкупно
рангирање
Вкупно
IV. место
Вкупно
V. место
Вкупно
VI. место
1924, Шамони 0 0 0 0 0 0 0
1928, Санкт Мориц 0 0 0 0 0 0 0
1932, Лејк Плесид 0 0 1 1 10. 1 0 0
1936, Гармиш-Партенкирхен 0 0 1 1 10. 1 0 0
1948, Санкт Мориц 0 1 0 1 11. 1 1 0
1952, Осло 0 0 1 1 12. 0 0 0
1956, Корзина д'Ампецо 0 0 1 1 12. 0 0 0
1960, Скво Вали 0 0 0 0 0 0 0
1964, Инсбрук 0 0 0 0 0 0 0
1968, Гренобл 0 0 0 0 0 0 1
1972, Сапоро 0 0 0 0 0 1 0
1976, Инсбрук 0 0 0 0 0 1 0
1980, Лејк Плесид 0 1 0 1 15. 0 0 0
1984, Сараево 0 0 0 0 0 0 0
1988, Калгари 0 0 0 0 0 0 0
1992, Албертвил 0 0 0 0 0 0 0
1994, Лилехамер 0 0 0 0 0 0 0
1998, Нагано 0 0 0 0 0 0 0
2002, Салт Лејк Сити 0 0 0 0 0 0 0
2006, Торино 0 0 0 0 1 1 0
Вкупно
Просек
160
7
143
6
160
7
463
19

8.
156
7
172
7
119
5

Медали по спорт[уреди | уреди извор]

Грана спорта Злато Сребро Бронза Вкупно
медали
Вкупно
рангирање
Вкупно
IV. место
Вкупно
V. место
Fencing pictogram.svg Мечување 34 22 26 82 25 25 14
Swimming pictogram.svg Пливање 23 23 17 63 22 23 15
Canoeing (flatwater) pictogram.svg Кајак-кану 19 27 25 71 14 14 10
Wrestling pictogram.svg Борење 19 15 17 51 29 20 14
Gymnastics (artistic) pictogram.svg Гимнастика 14 11 14 39 13 11 15
Boxing pictogram.svg Бокс 10 2 8 20 2 14 1
Athletics pictogram.svg Атлетика 9 13 17 39 18 21 14
Modern pentathlon pictogram.svg Модерен пентатлон 9 8 4 21 3 3 2
Water polo pictogram.svg Ватерполо 9 3 3 15 2 3 2
Shooting pictogram.svg Стрелаштво 7 3 7 17 4 7 8
Football pictogram.svg Фудбал 3 1 1 5 0 1 0
Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови 2 9 9 20 7 6 15
Judo pictogram.svg Џудо 1 2 4 7 0 8 0
Уметност 1 2 1 4 0 0 0
Figure skating pictogram.svg Уметничко лизгање 0 2 4 6 2 3 1
Handball pictogram.svg Ракомет 0 1 2 3 6 1 1
Rowing pictogram.svg Веслање 0 1 2 3 2 6 4
Equestrian pictogram.svg Јавање 0 0 1 1 2 1 1
Tennis pictogram.svg Тенис 0 0 1 1 0 0 0
Sailing pictogram.svg Једрање 0 0 1 1 0 0 0
Volleyball (indoor) pictogram.svg Одбојка 0 0 0 0 2 1 1
Table tennis pictogram.svg Пинг Понг 0 0 0 0 2 0 0
Speed skating pictogram.svg Брзо лизгање на кратки стази 0 0 0 0 1 1 0
Speed skating pictogram.svg Брзо лизгање 0 0 0 0 1 0 0
Basketball pictogram.svg Кошарка 0 0 0 0 1 0 0
Polo pictogram.svg Поло 0 0 0 0 1 0 0
Diving pictogram.svg Скокови во вода 0 0 0 0 1 0 0
Cycling (track) pictogram.svg Велосипедизам 0 0 0 0 0 5 2
Shooting pictogram.svg Стрелаштво 0 0 0 0 0 1 0
Taekwondo pictogram.svg Теквондо 0 0 0 0 0 1 0
Вкупно 160 145 164 469 160 176 120

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Добитници на олимписки медал“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-06.
  • „Олимписки комитет на Унгарија“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-06.