Ерменија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерменија на Олимписките игри

Знаме на Ерменија
МОК-код  ARM
НОК Ерменски олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

Спортисти од Ерменија за првпат учествувале на Летните олимписки игри - 1952 во Хелсинки, Финска, но како дел од репрзентацијата на Советскиот Сојуз.

По распадот на Советскитот Сојуз, Ерменија учествувала на Летните олимписки игри - 1992 во Барселона, Шпанија, како дел од Здружениот тим (EUN) под олимпиското знаме.

Две годин и подоцна, Ерменија за првпат учествувала како независна држава на Зимските олимписки игри - 1994, одржани во Лилехамер, Норвешка. Оттогаш, Ерменија учествувала на сите летни и Зимски олимписки игри.

Освоени медали[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Медал Спортист Олимписки игри Спорт ДИсциплина
 Златен Армен Назарјан 1996 Атланта Борење Грчко-римски стил до 52 кг во машка конкуренција
 Сребрен Армен Мкерчјан 1996 Атланта Борење Слободен стил до 48 кг во машка конкуренција
 Бронзен Арсен Меликјан 2000 Сиднеј Кревање тегови Машка конкуренција до 77 кг
 Бронзен Роман Амојан 2008 Пекинг Кревање тегови Грчко-римски стил до 55 кг во машка конкуренција
 Бронзен Тигран Геворг Мартиросјан 2008 Пекинг Кревање тегови Машка конкуренција до 69 кг
 Бронзен Геворг Давтјан 2008 Пекинг Кревање тегови Men's middleweight (77 кг)
 Бронзен Тигран Вардан Мартиросјан 2008 Пекинг Кревање тегови Машка конкуренција до 85 кг
 Бронзен Јури Патрикеев 2008 Пекинг Борење Грчко-римски стил до 120 кг во машка конкуренција
 Бронзен Храчик Јавахјан 2008 Пекинг Бокс Машка конкуренција до 60 кг

Освоени медали по олимписки игри[уреди | уреди извор]

Олимписки игри Медали
Злато Сребро Бронза Вкупно
1994 Лилехамер 0 0 0 0
1996 Атланта 1 1 0 2
1998 Нагано 0 0 0 0
2000 Сиднеј 0 0 1 1
2002 Солт Лејк Сити 0 0 0 0
2004 Атина 0 0 0 0
2006 Торино 0 0 0 0
2008 Пекинг 0 0 6 6
Вкупно 1 1 7 9

Медали по спорт[уреди | уреди извор]

Спортови Медали
Злато Сребро Бронза Вкупно
Борење 1 1 2 4
Кревање тегови 0 0 4 4
Бокс 0 0 1 1
Вкупно 1 1 7 9

Занимливости[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Освојувачи на олимписки медали“. МОК.
  • Резултат на Ерменија Архивирано на 5 октомври 2011 г.
  • „Национален олимписки комитет на Ерманија“. МОК.