Палестина на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Палестина на Олимписките игри

Знаме на Палестина
МОК-код  PLE
НОК Олимписки комитет на Палестинa (POC)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012

Палестина првпат настапила на Олимписките игри во 1996 година и оттогаш учествувала на сите игри.

На Зимските олимписки игри Палестина нема учествувано.

Спортистите на Палестина на Олимписките игри досега немаат освоено медали.

Националниот олимписки комитет на Палестина бил основан во 1986 година и бил признаен во 1995 година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 0 0 0 0
Пекинг 0 0 0 0
Лондон 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0