Прејди на содржината

Камбоџа на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камбоџа на Олимписките игри

Знаме на Камбоџа
МОК-код  CAM
НОК Национален олимписки комитет на Камбоџа
Порталwww.camnoc.org Неважечки јазичен код. (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади

*како Кмерска Република

Камбоџа — се натпреварувала на седум Летни олимписки игри. Никогаш не учествувале на Зимските олимписки игри. Тие никогаш не освоиле медал.[1]

Националниот комитет на Камбоџа бил основан во 1983 година и признаен од страна на МОК во 1994 година.[2]

Табели со медали

Медали освоени на Летните олимписки игри

Игри Спортисти Златни Среврени Бронзени Вкупно Место
Мелбурн 1956 2 0 0 0 0
Рим 1960 „не учествува“
Токио 1964 11 0 0 0 0
Мексико 1968 „не учествува“
Минхен 1972 10 0 0 0 0
Монтреал 1976 „не учествува“
Москва 1980
Лос Анџелес 1984
Сеул 1988
Барселона 1992
Атланта 1996 5 0 0 0 0
Сиднеј 2000 4 0 0 0 0
Атина 2004 4 0 0 0 0
Пекинг 2008 4 0 0 0 0
Лондон 2012 6 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Поврзано

Наводи

  1. Sports Reference. „Cambodia“. Архивирано од изворникот на 2012-04-06. Посетено на 13 July 2011.
  2. IOC. „Cambodia“. Посетено на 13 July 2011.

Надворешни врски