Ел Салвадор на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Салвадор на Олимписките игри

Знаме на Ел Салвадор
МОК-код  ESA
НОК Олимписки комитет на Ел Салвадор
COES-врска (шпански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

Ел Салвадор првпат настапил на Олимписките игри во 1968 година и оттогаш учествувале на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1976 и Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирале.

Ел Салвадор никогаш не настапил на Зимските олимписките игри. Спортистите на Олимписките игри немаат освоено медали.

Националниот олимписки комитет на Ел Салвадор бил основан во 1949 година и бил признаен во 1962 година.

Медали[уреди | уреди извор]

Учество и медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
Мексико Мексико Сити 1968 60 0 0 0 0
Западна Германија Минхен 1972 11 0 0 0 0
Канада Монтреал 1976 Не учествувале
СССР Москва 1980
САД Лос Анџелес 1984 10 0 0 0 0
Јужна Кореја Сеул 1988 6 0 0 0 0
Шпанија Барселона 1992 4 0 0 0 0
САД Атланта 1996 8 0 0 0 0
Австралија Сиднеј 2000 8 0 0 0 0
Грција Атина 2004 7 0 0 0 0
Кина Пекинг 2008 11 0 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 2012 10 0 0 0 0
Бразил Рио де Жанеиро 2016 7 0 0 0 0
Јапонија Токио 2020 5 0 0 0 0
Франција Париз 2024 Иден настан
САД Лос Анџелес 2028
Австралија Бризбејн 2032
Вкупно 0 0 0 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Ел Салвадор“. International Olympic Committee.
  • „Ел Салвадор“. Olympedia.com.