Сингапур на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сингапур на Олимписките игри

Знаме на Сингапур
МОК-код  SIN
НОК Олимписки комитет на Сингапур
SNOC-врска
Олимписка историја
Летни олимпијади
1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Други поврзани настапи
Малезија Малезија (1964)

Сингапур првпат настапил на Олимписките игри во 1948 година и оттогаш учествувал на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирале.

На Зимските олимписки игри Сингапур нема учествувано.

Спортистите на Сингапур на Олимписките игри досега имаат освоено 2 медали.

Националниот олимписки комитет на Сингапур бил основан во 1947 година и бил признаен во 1947 година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Лондон 0 0 0 0
Хелсинки 0 0 0 0
Мелбурн и Стокхолм 0 0 0 0
Рим 0 1 0 1
Токио Сингапур не учествувал
Мексико Сити 0 0 0 0
Минхен 0 0 0 0
Монтреал 0 0 0 0
1980 Москва Сингапур не учествувал
Лос Анџелес 0 0 0 0
Сеул 0 0 0 0
Барселона 0 0 0 0
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 0 0 0 0
Пекинг 0 1 0 1
Лондон
Вкупно 0 2 0 2