Турција на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Турција на Олимписките игри

Знаме на Турција
МОК-код  TUR
НОК Национален олимписки комитет на Турција
официјално мрежно место (турски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Турција за првпат како независна држава учествувала на Летните олимписки игри во 1908 година, кои се одржале во Лондон. Од тогаш, Турција ги пропуштила мундијалите во 1920, 1932, и 1980 година.

На Зимските олимписки игри Турција за првпат учествувала во 1936 година и од тогаш има пропуштено три мундијала, но никогаш на овие игри нема освоено медал.

Турција никогаш не била домаќин или организатор на некакви Олимписки игри.

Заклучно со 2008 година, Турција има освоено вкупно 82 медали на олимпијадите, од кој сите се на Летните олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Турција (National Olympic Committee of Turkey) бил основан во 1908 година, а од страна на МОК бил признаен во 1911 година.

Медаи[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1908 Лондон 0 0 0 0
1912 Штокхолм 0 0 0 0
1920 Антверпен Не учествувала
1924 Париз 0 0 0 0
1928 Амстердам 0 0 0 0
1932 Лос Анџелес Не учествувала
1936 Берлин 1 0 1 2
1948 Лондон 6 4 2 12
1952 Хелсинки 2 0 1 3
1956 Мелбурн и Стокхолм 3 2 2 7
1960 Рим 7 2 0 9
1964 Токио 2 3 1 6
1968 Мексико Сити 2 0 0 2
1972 Минхен 0 1 0 1
1976 Монтреал 0 0 0 0
1980 Москва Не учествувала
1984 Лос Анџелес 0 0 3 3
1988 Сеул 1 1 0 2
1992 Барселона 2 2 2 6
1996 Атланта 4 1 1 6
2000 Сиднеј 3 0 2 5
2004 Атина 3 3 4 10
2008 Пекинг 1 4 3 8
2012 Лондон
Вкупно 37 23 22 82

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЗОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1936. Гармиш-Партенкирхен 0 0 0 0
1948. Санкт Мориц 0 0 0 0
1952 Осло Не учествувала
1956. Кортина д'Ампецо 0 0 0 0
1960. Скво Вали 0 0 0 0
1964. Инсбрук 0 0 0 0
1968. Гренобл 0 0 0 0
1972. Сапоро Не учествувала
1976. Инсбрук 0 0 0 0
1980. Лејк Плесид Не учествувала
1984. Сараево 0 0 0 0
1988. Калгари 0 0 0 0
1992. Албервил 0 0 0 0
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 0 0
2002. Солт Лејк Сити 0 0 0 0
2006. Торино 0 0 0 0
2010. Ванкувер
Вкупно 0 0 0 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Добитници на олимписки медал“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимписки комитет на Турција“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.