Вануату на Олимписките игри

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вануату на Олимписките игри
Flag of Vanuatu.svg
Знаме на Вануату
МОК-код  VAN
НОК Спортска асоцијација на Вануату и национален олимписки комитет
надворешна врска
Олимписка историја
ЛОИ
1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008

Спортистите од Вануату имаат учествувано на 6 Летни олимписки игри (1992-2008), а на Зимските олимписки игри сè уште немаат учество.

До 2009, Вануату нема освоено медали на Олимписките игри.

Националниот олимписки комитет бил формиран во 1987, а истата годаина бил признаен од страна на МОК.

Надворешни врски[уреди]


Olympic rings with transparent rims.svg Оваа статија поврзана со Олимписките игри е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја [[1]].