Авганистан на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авганистан на Олимписките игри

Знаме на Авганистан
МОК-код  AFG
НОК Авганистански национален олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади
1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

Авганистан - земја учесничка на 13 Летните олимписки игри. Никогаш немаат учествувано на Зимските олимписки игри.

Земјата за првпат се појавува на Берлин 1936. Од тогаш има испратено свои претставници на повеќето летни игри.

Авганистан не има испратено своја екипа на Барселона 1992, и испрати само двајца натпреварувачи во Атланта 1996. На боксерот во лесна-среднотешка категорија Мухамед Џавид Аман не му било дозволено да се натпреварува, бидејќи пристигнал предоцна при задолжителното мерење и извлекување, со што единствен натпреварувач бил Абдул Басер Васики. Васики го повредил бутниот мускул пред почетокот на трката, но сепак се натпреварувал, буквално потскокнувајќи низ целиот маратон и завршил последен.[1] Во 1999 година, му било забрането да учествува на игрите поради неговиот дискриминационен однос кон жените под талибанското владеење и поради забраната на какви и да е спортски настани, поради што ги пропуштил Сиднеј 2000 година. Земјата повторно се вратила на Олимписките игри во 2002 година, по падот на талибанскиот режим,[2] и испрати пет натпреварувачи на Атина 2004. Меѓу учесниците имало и две жени, Робина Муким Јар и Фариба Разаји, првата жена која се натпреварувала за Авганистан на Олимписките игри.[3]

Авганистан испрати четири натпреварувачи,[4] од кои три беа мажи и една жена, Мебоба Адјар,[5] во Пекинг 2008 година. Адјар добивала закани по животот поради нејзиното учество на игрите.[4]

Авганистан својот прв медал како земја учесничка го освоила на игрите во Пекинг 2008 година, кога Рохула Никпаи го освојува бронзениот медал во теквондо до 58 кг, и уште еден бронзен медал освоен од Никпаи на игрите во 2012 година во теквондо мажи до 68 кг.[6]

Табела на освоени медали на Олимписките игри[уреди | уреди извор]

Освоени медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Атлети Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
Трет Рајх Берлин 1936 19 0 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 1948 31 0 0 0 0
Финска Хелсинки 1952 не учествува
Австралија Мелбурн 1956 16 0 0 0 0
Италија Рим 1960 18 0 0 0 0
Јапонија Токио 1964 8 0 0 0 0
Мексико Мексико Сити 1968 5 0 0 0 0
Западна Германија Минхен 1972 8 0 0 0 0
Канада Монтреал 1976 не учествува
СССР Москва 1980 11 0 0 0 0
САД Лос Анџелес 1984 не учествува
Јужна Кореја Сеул 1988 5 0 0 0 0
Шпанија Барселона не учествува
САД Атланта 1996 2 0 0 0 0
Австралија Сиднеј 2000 не учествува
Грција Атина 2004 5 0 0 0 0
Кина Пекинг 2008 4 0 0 1 1 80
Обединето Кралство Лондон 2012 6 0 0 1 1 79
Бразил Рио де Жанеиро 2016
Јапонија Токио 2020
Вкупно 0 0 2 2 132

Освоени медали на летни спортови[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Теквондо 0 0 2 2
Вкупно* 0 0 2 2

Забелешка: На Авганистан му било забрането да учествува на Летните олимписки игри во 1999 година поради дикриминацијата на жените под владеењето на талибанците.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Дисциплина
 Бронзен Никпаи, РохулаРохула Никпаи Кина Пекинг 2008 Теквондо мажи 58 кг.
 Бронзен Никпаи, РохулаРохула Никпаи Обединето Кралство Лондон 2012 Теквондо мажи 68 кг.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Taleban hope to get ban revoked", Reuters, August 17, 2000
  2. "A Run to The Future" Архивирано на 16 септември 2012 г., Time, April 11, 2004
  3. "Afghan women's Olympic dream", BBC, June 22, 2004
  4. 4,0 4,1 "Afghan Athletes Train for Beijing Olympic ", Afghan embassy to the United States, April 29, 2008
  5. "Afghan Woman Runs Toward Olympics Despite Jeers, Potential Danger", Associated Press, March 16, 2008
  6. Afghanistan at the Olympics Архивирано на 21 септември 2016 г., The Telegraph

Надворешни врски[уреди | уреди извор]