Узбекистан на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Узбекистан на Олимписките игри

Знаме на Узбекистан
МОК-код  UZB
НОК Олимписки комитет на Узбекистан
NOCRU-врска (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014
Други поврзани настапи
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

Узбекистан првпат настапил на Зимските олимписки игри во 1994 година.

Претходно, земјата настапувала во составот на репрезентацијата на СССР. По распаѓањето на Советскиот Сојуз во 1991 година, Узбекистан заедно со уште 15 нови држави од поранешниот СССР на Зимските олимписки игри од 1992 година настапиле како Обединета екипа под олимписко знаме.

Подоцна во 1992 година, 11 здружени републики од поранешниот СССР повторно учествувале на Летните олимписки игри во Барселона. Како самостојна држава, Узбекистан за првпат настапил на Зимските олимписки игри во 1994 година. Оттогаш учествувал на сите летни и Зимски олимписки игри.

Спортистите на Узбекистан на Летните олимписки игри досега имаат освоено 20 медали, од кои 5 златни, додека на Зимските имаат освоено 1 златен медал.

Националниот олимписки комитет на Узбекистан бил основан во 1992 година, додека од страна на МОК бил признаен во 1993 година.

Табела на медали[уреди | уреди извор]

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Games Златни Сребрени Бронзени Вкупно
1900–1912 како дел од  Русија (RUS)
1952–1988 како дел од  СССР (URS)
Шпанија Барселона како дел од  Обединета екипа (EUN)
САД 1996 Атланта 0 1 1 2
Австралија 2000 Сиднеј 1 1 2 4
Грција 2004 Атина 2 1 2 5
Кина 2008 Пекинг 1 2 3 6
Обединето Кралство 2012 Лондон 1 0 2 3
Вкупно 5 5 10 20

ЗОИ[уреди | уреди извор]

Games Златни Сребрени Бронзени Вкупно
1952–1988 as part of  СССР (URS)
Франција 1992 Albertville како дел од  Обединета екипа (EUN)
Норвешка Лилехамер 1 0 0 1
Јапонија Нагано 0 0 0 0
САД Солт Лејк Сити 0 0 0 0
Италија Торино 0 0 0 0
Канада Ванкувер 0 0 0 0
Русија Сочи 0 0 0 0
Вкупно 1 0 0 1

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Wrestling pictogram.svg Борење 4 3 0 7
Boxing pictogram.svg Бокс 1 0 6 7
Judo pictogram.svg Џудо 0 2 2 4
Gymnastics (artistic) pictogram.svg Гимнастика 0 0 2 2
Вкупно 5 5 10 20

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Freestyle skiing pictogram.svg Freestyle skiing 1 0 0 1
Вкупно 1 0 0 1

Освојувачи на медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали на ЛИО Olympic rings without rims.svg
ЛОИ Знаменосец Спортисти Мажи Жени сопрт. Gold medal olympic.svg Злато Silver medal olympic.svg Сребро Bronze medal olympic.svg Бронза Вкупно Пласман
Атланта Темур Ибрахимов 71 63 8 12 0 1 1 2 58
Сиднеј Мухамед Кадир Абдулаев 70 52 18 12 1 1 2 4 42
Атина Абдуло Тангриев 69 51 18 14 2 1 2 5 34
Пекинг Дилшод Махмудов 56 41 15 14 1 2 3 6 40
Лондон
Вкупно 266 207 59 4 5 8 17

Учество на спортистите[уреди | уреди извор]

ЗОИ 2010.
Спорт Период Вкупно Мажи Жени Злато Сребро Бронза Вкупно
Прво Последње
Athletics pictogram.svg Атлетика 1996 2008 39 22 17 0 0 0 0
Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам 1996 2008 2 2 0 0 0 0 0
Boxing pictogram.svg Бокс 1996 2008 24 24 0 1 0 5 6
Rowing pictogram.svg Веслање 2004 2008 4 3 1 0 0 0 0
Gymnastics (artistic) pictogram.svg Гимнастика 1996 2008 4 1 3 0 0 1 1
Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови 1996 2008 8 8 0 0 0 0 0
Canoeing (flatwater) pictogram.svg Кајакарство 1996 2008 25 20 5 0 0 0 0
Fencing pictogram.svg Мачување 1996 2000 2 1 1 0 0 0 0
Swimming pictogram.svg Пливање 1996 2008 24 19 5 0 0 0 0
Wrestling pictogram.svg Борење 1996 2008 26 26 0 3 3 0 6
Table tennis pictogram.svg Пинг-понг 2004 2004 1 0 1 0 0 0 0
Shooting pictogram.svg Стрелаштво 1996 2008 6 3 3 0 0 0 0
Taekwondo pictogram.svg Теквондо 2004 2008 5 2 3 0 0 0 0
Tennis pictogram.svg Тенис 1996 2008 4 2 2 0 0 0 0
Gymnastics (trampoline) pictogram.svg Трамполина 2000 2008 1 0 1 0 0 0 0
Judo pictogram.svg Џудо 1996 2008 22 20 2 0 0 0 0
Вкупно (24) 197 153 44 10 19 35 64

Освојувачи на медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медали на ЗОИ Olympic rings without rims.svg
ЛОИ Знаменосец Спортисти Мажи Жени сопрт. Gold medal olympic.svg Злато Silver medal olympic.svg Сребро Bronze medal olympic.svg Бронза Вкупно Пласман
Лилехамер Сергеј Бренер 7 3 4 1 1 0 0 1 14
Нагано Комил Урунбаев 4 2 2 3 0 0 0 0
Сот Лејк Сити Комил Урунбаев 6 3 3 2 0 0 0 0
Торино Кајрат Ерменков 4 2 2 2 0 0 0 0
Ванкувер Олег Шамаев 3 1 2 2 0 0 0 0
Вкупно 24 11 13 1 0 0 1

Освојувачи на медал на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Медал Име Игра Спорт Дисциплина
Gold medal olympic.svg Лина Черјазова Лилехамер Слободно скијање Акробатски скокови
После ЗОИ 2010.
Спорт Период Вкупно Мажи Жени Злато Сребро Бронза Вкупно
Прво Последно
Alpine skiing pictogram.svg Алпско скијање 1998 2010 5 3 2 0 0 0 0
Figure skating pictogram.svg Уметничко лизгање 1994 2010 11 5 6 0 0 0 0
Freestyle skiing pictogram.svg Слободно скијање 1994 1998 3 1 2 1 0 0 1
Вкупно (16) 19 9 10 1 0 0 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. International Olympic Committee. Посетено на 2007-12-18.
  • „National Olympic Committee of the Republic of Uzbekistan“. International Olympic Committee. Посетено на 2011-12-04.