Доминика на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Доминика на Олимписките игри

Знаме на Доминика
МОК-код  DMA
НОК Олимписки комитет на Доминика
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Зимски олимпијади
2014

Доминика првпат настапила на Олимписките игри во 1996 г. и оттогаш учествувала на сите игри.

Доминика првпат настапила на Зимските олимписките игри во 2014 година. Спортистите на земјата на Олимписките игри не успеале да освојат ниту еден медал.

Националниот олимписки комиотет на Доминика бил основан во 1993 година и бил признаен 1998 година.

Медали[уреди | уреди извор]

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и медали на ЛОИ Olympic rings without rims.svg
ЛОИ Знаменосец учество мажи жени сопрт Gold medal olympic.svg Злато Silver medal olympic.svg Сребро Bronze medal olympic.svg Бронза GoldSilverBronze medals.svg Вкупно Пласман
Атланта 1996 Жером Ромен 6 4 2 2 0 0 0 0
Сиднеј 2000 Марша Данијел 4 2 2 2 0 0 0 0 -
Атина 2004 Крис Лојд 2 1 1 2 0 0 0 0 -
Пекинг 2008 Жером Ромен 2 2 0 1 0 0 0 0
Лондон 2012 Ерисон Хуртолт 2 1 1 1 0 0 0 0
Вкупно (3) 16 10 6 0 0 0 0

Учество по спорт[уреди | уреди извор]

По ЛОИ 2012.
Спорт Период Вкупно Мажи Жени Gold medal olympic.svg Silver medal olympic.svg Bronze medal olympic.svg GoldSilverBronze medals.svg
Прво Последње
Атлетика 1996 2012 11 6 5 0 0 0 0
Пливање 1996 2000 3 2 1 0 0 0 0
Вкупно (2) 14 8 6 0 0 0 0

ЗОИ[уреди | уреди извор]

Учество и медали на ЗОИ Olympic rings without rims.svg
ЛОИ Знаменосец учество мажи жени сопрт Gold medal olympic.svg Злато Silver medal olympic.svg Сребро Bronze medal olympic.svg Бронза GoldSilverBronze medals.svg Вкупно Пласман
2014 Сочи Гари ди Силвестри 2 1 1 1 0 0 0 0 -
Вкупно 2 1 1 0 0 0 0

Учество по спорт[уреди | уреди извор]

По ЗОИ 2014.
Спорт Период Вкупно Мажи Жени Gold medal olympic.svg Silver medal olympic.svg Bronze medal olympic.svg GoldSilverBronze medals.svg
Прво Последно
Cross country skiing pictogram.svg Скијачко трчање 2014 2014 1 1 0 0 0 0 0
Вкупно (1) 1 1 0 0 0 0 0