Замбија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Замбија на Олимписките игри

Знаме на Замбија
МОК-код  ZAM
НОК Замбиски национален олимписки комитет
Порталwww.nocz.co.zm
Олимписка историја
Летни олимпијади

*Како Северна Родезија

Други поврзани настапи
Родезија (1960)

Замбија првпат учествувала на Олимписките игри под сегашното име во 1968 година, и оттогаш се има натпреварувано на сите Летни олимписки ири со исклучок на бојкотираните игри во 1976 година. Претходно, се натпреварувала како Северна Родезија во 1964 година и под знамето на Родезија во 1960 година. Тие никогаш се немаат натпреварувано на Зимските олимписки игри.

Замбиските спортисти имаат освоено два медали во два спортски настани. Боксерот Кит Мвила го освоил првиот бронзен олимписки медал за државата, во категоријата лесна мува на игрите во 1984 година, и дванаесет години подоцна, Самуел Матете го освоил сребрениот медал во 400 метри со пречки.

Националниот олимписки комитет на Замбија (NOCZ) бил создаден во 1951 година и признаен од МОК во 1963 година.

Табела со медали[уреди | уреди извор]

Медали по игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно [Ранг
Италија Рим 1960 „Како дел од  Родезија (RHO)
Јапонија Токио 12 0 0 0 0 -
Мексико Мексико 1968 7 0 0 0 0 -
Западна Германија Минхен 1972 14 0 0 0 0 -
Канада Монтреал 1976 „Не учествува“
СССР Москва 1980 40 0 0 0 0 -
САД Лос Анџеес 1984 16 0 0 1 1 43
Јужна Кореја Сеул 1988 31 0 0 0 0 -
Шпанија Барселона 1992 9 0 0 0 0 -
САД Атланта 1996 8 0 1 0 1 61
Австралија Сиднеј 2000 8 0 0 0 0 -
Грција Атина 2004 6 0 0 0 0 -
Кина Пекинг 2008 8 0 0 0 0 -
Обединето Кралство Лондон 2012 7 0 0 0 0 -
Бразил Рио 2016
Вкупно 0 1 1 2 118

Медали по спорт[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Атлетика 0 1 0 1
Боксување 0 0 1 1
Вкупно 0 1 1 2

Медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Сребрен Матете, СамуелСамуел Матете САД Атланта 1996 Атлетика Мажи 400 м со пречки
 Бронзен Мвила, КитКит Мвила САД Лос Анџелес Боксување 48 кг

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Results and Medalists“. Olympic.org. International Olympic Committee. Посетено на 18 February 2014.
  • „National Olympic Committee of Zambia“. Olympic.org. International Olympic Committee. Посетено на 18 February 2014.
  • „Digital Library Collection – Official Olympic Reports“. la84.org. LA84 Foundation. Посетено на 18 February 2014.