Габон на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габон на Олимписките игри

Знаме на Габон
МОК-код  GAB
НОК Олимписки комитет на Габон
Олимписка историја
Летни олимпијади

Спортистите на Габон девет пати досега се натпреварувале на Летните олимписки игри. Тие никогаш не учествувале на Зимски олимписки игри.

Првиот и единствен медал до денес за Габон го освоил Антони Обам на Летните олимписки игри 2012, каде во дисциплината теквондо за мажи преку 80 килограми го освоил сребрениот медал.

Националниот олимписки комитет на Габон е основан во 1965 година, а во Меѓународниот олимписки комитет бил примен во 1968 година.

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Место
Минхен 1972 26 0 0 0 0
Монтреал 1976 не учествувале
Москва 1980
Лос Анџелес 1984 4 0 0 0 0
Сеул 1988 3 0 0 0 0
Барселона 1992 8 0 0 0 0
Атланта 1996 7 0 0 0 0
Сиднеј 2000 5 0 0 0 0
Атина 2004 6 0 0 0 0
Пекинг 2008 4 0 0 0 0
Лондон 2012 24 0 1 0 0
Вкупно 0 1 0 1 122

Медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Натпреварувач Игри Спорт Дисциплина
 Сребрен Антони Обам Обединето Кралство Лондон 2012 Теквондо Преку 80 килограми

Надворешни врски[уреди | уреди извор]