Прејди на содржината

Индонезија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Индонезија на Олимписките игри

Знаме на Индонезија
МОК-код  INA
НОК Индонезиски олимписки комитет
Порталwww.nocindonesia.or.id (индонезиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади

Индонезија — првпат учествувала на Олимписките игри во 1952 година, и има испратено спортисти да се натпреваруваат на сите Летни олимписки игри отттогаш, со исклучок на игрите во 1964 година, поради спорноста на Игри на новопроизлезените сили, и во 1980 година, кога се придружиле на Американскиот бојкот на Летните олимписки игри 1980. Индонезија никогаш не се натпреварувала на Зимските олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Индонезиа бил создаден во 1946 година а признат во 1952 година.

Индонезиските спортисти имаат освоено вкупно 27 медали, скоро сите во бадминтон и кревање тегови. Иако со вкупен бро на 6 златни медали, еден помалко од Тајланд, Индонезија го има освоено најголемиот број на медеал меѓу земјите на Југоисточна Азија, каде на второ место е Тајланд со 24 медали.

Стрелците Лилис Хандајани, Нуфитријана Саиман и Кусума Вардани биле првите кои како екипа застанале на подиумот, освојувајќи сребрен поле, на игрите во Сеул 1988. Сепак, Индонезија ги има осовено сите свои златни медали во бадминтон. Идните сопружници Сузи Сушанти and Алан Будикушума ги освоеиле првите 2 златни медали на игрите во Барселона 1992 година. Со ова започна традицијата на Индонезија да освојува златни медали на следните 5 Олимписки игри. Игрите во Барселона во 1992 година биле единствените игри на кои Индонезија освоила 2 златни медали. Сепак, на игрите во Лондон 2012 година Индонезија не успеа да осви златен медал.

Последните освојувачи на златни медали се Маркис Кидо и Хендра Сетиван кои се натпреварувале во бадминтон двојки на Летните олимписки игри 2008 година. Последниот освоен медале себрен медал во кревање тегови 69 кг од страна на Тријатно на игрите во Лондон 2012 година.

Табели со медали

[уреди | уреди извор]

Медали по игри

[уреди | уреди извор]
Олимписките надежи во 1956 година
Games Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Финска Хелсинки 1952 0 0 0 0
Австралија Мелбурн 1956 0 0 0 0
Италија Рим 1960 0 0 0 0
Јапонија Токио 1964 не учествувала
Мексико Мексико 1968 0 0 0 0
Германија Минхен 1972 0 0 0 0
Канада Монтреал 1976 0 0 0 0
СССР Москва 1980 не учествувала
САД Лос Анџелес 1984 0 0 0 0
Јужна Кореја Сеул 1988 0 1 0 1
Шпанија Барселона 1992 2 2 1 5
САД Атланта 1996 1 1 2 4
Австралија Сиднеј 2000 1 3 2 6
Грција Атина 2004 1 1 2 4
Кина Пекинг 2008 1 1 3 5
Обединето Кралство Лондон 2012 0 1 1 2
Бразил Рио де Жанеиро 2016 - - - -
Вкупно 6 10 11 27

Медали по спортови

[уреди | уреди извор]
Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Бадминтон 6 6 6 18
Кревање тегови 0 3 5 8
Стреличарство 0 1 0 1
Вкупно 6 10 11 27

Список на осојувачи на медали

[уреди | уреди извор]
Медал Име Игри Спорт Настан
 Сребрен Хандајани, ЛилиесЛилиес Хандајани, Нуфутријана Саиман, Кушума Вардани Јужна Кореја Сеул Стреличарство Жени екипно
 Златен Будикушума, АланАлан Будикушума Шпанија Барселона 1992 Бадминтон Поединечно мажи
 Златен Сушанти, СузиСузи Сушанти Шпанија Барселона 1992 Бадминтон Поединечно жени
 Сребрен Вираната, АрдиАрди Вираната Шпанија Барселона 1992 Бадминтон Поединечно мажи
 Сребрен Хартоно, ЕдиЕди Хартоно и Руди Гунаван Шпанија Барселона 1992 Бадминтон Двојки мажи
 Бронзен Сузанто, ХермаванХермаван Сузанто Шпанија Барселона 1992 Бадминтон Поединечно мажи
 Златен Мајнаки, РексиРекси Мајнаки и Рики Субаџа САД Атланта 1996 Бадминтон Двојки мажи
 Сребрен Авдина, МијаМија Авдина САД Атланта 1996 Бадминтон Поединечно жени
 Бронзен Арианто, АнтонијАнтониј Арианто и Дени Кантоно САД Атланта 1996 Бадминтон Двојки мажи
 Бронзен Сушанти, СузиСузи Сушанти САД Атланта 1996 Бадминтон Поединечно жени
 Златен Гунаван, ТониТони Гунаван и Кандра Виџаја Австралија Сиднеј 2000 Бадминтон Двојки мажи
 Сребрен Кушарџанто, ТриТри Кушарџанто и Минарти Тимур Австралија Сиднеј 2000 Бадминтон Мешани двојки
 Сребрен Хендраван Австралија Сиднеј 2000 Бадминтон Поединечно мажи
 Сребрен Лиза, РаемаРаема Лиза Австралија Сиднеј 2000 Кревање тегови Жени 48 кг
 Бронзен Индријани, СриСри Индријани АвстралијаСиднеј 2000 Кревање тегови Жени 48 кг
 Бронзен Бинти, ВинариниВинарини Бинти Австралија Сиднеј 2000 Кревање тегови Жени 53 кг
 Златен Хидајат, ТауфикТауфик Хидајат Грција Атина 2004 Бадминтон Поединечно мажи
 Сребрен Лиза, РаемаРаема Лиза Грција Атина 2004 Кревање тегови Жени 53 кг
 Бронзен Кункоро, Сони ДвиСони Дви Кункоро Грција Атина 2004 Бадминтон Поединечно мажи
 Бронзен Сјен, ЕнгЕнг Сјен и Фландри Лимпеле Грција Атина 2004 Бадминтон Мажи двојки
 Златен Сетијаван, ХендраХендра Сетијаван и Kido, MarkisMarkis Kido Кина Пекинг 2008 Бадминтон Двојки мажи
 Сребрен Видианто, НоваНова Видианто и Лилјана Натсир Кина Пекинг 2008 Бадминтон Мешани двојки
 Бронзен Јулианти, Марија КристинМарија Кристин Јулианти Кина Пекинг 2008 Бадминтон Поединечно жени
 Бронзен Ираван, Еко ЈулиЕко Јули Ираван Кина Пекинг 2008 Кревање тегови Мажи 56 кг
  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2007-12-17.
  • „Komite Olahraga Nasional Indonesia“. International Olympic Committee. Посетено на 2011-07-13.