Стреличарство на Летните олимписки игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стреличарство на Летните олимписки игри
Раководен орган WA
Дисциплини 4 (мажи: 2; жени: 2)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Стреличарство — спортска дисциплина која на Летните олимписки игри била воведена на Летните олимписки игри кои се одржале во Париз во 1900 година. Осумдесет и четири земји се натпреварувале во стреличарство на олимписките настани, а како најредовен натпреварувач била Франција. Најзабележително кај стреличарството е доминацијата на корејските стрелци во женска категорија, кои имаат освоено 14 од вкупно 15 златни медали.

Историја[уреди | уреди извор]

На вторите олимписки игри кои се одржале во Париз во 1900 година биле претставени седум дисциплини, на третите олимписки игри кои се одржале во Сент Луис во 1904 година пет дисциплини, додека на четвртите олимписки игри кои се одржале во Лондон во 1908 година 3 дисциплини.

На олимписките игри во Стокхолм во 1912 година, стреличарство било отфрлено од програмата и повторно било воведено на олимписките игри во Антверпен во 1920 година.

Помеѓу 1920 и 1972 година стреличарство не било вклучено во програмата на Олимписките игри. Така на олимписките игри во Минхен во 1972 година, стреличарство било застапено со две дисциплини: машка и женска конкуренција, поединечно.

Табели[уреди | уреди извор]

1972[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Јужна Кореја 19 9 6 29
2 САД 8 4 2 14
3 Италија 2 2 3 7
4 Кина 1 6 2 9
5 СССР 1 3 3 7
6 Финска 1 1 2 4
Украина 1 1 2 4
8 Австралија 1 0 1 2
Франција 1 0 1 2
10 Шпанија 1 0 0 1
11 Јапонија 0 3 2 5
12 Шведска 0 2 0 2
13 Кинески Тајпеј 0 1 1 2
Германија 0 1 1 2
Мексико 0 1 1 2
Полска 0 1 1 2
17 Индонезија 0 1 0 1
18 Велика Британија 0 0 4 4
19 Обединета екипа 0 0 2 2
20 Холандија 0 0 1 1
Русија 0 0 1 1
Total 20 земји 36 36 36 108

Сите години[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Јужна Кореја (KOR) 19 9 6 34
2  САД (USA) 14 10 8 32
3  Белгија (BEL) 11 6 3 20
4  Франција (FRA) 6 10 7 23
5  Велика Британија (GBR) 2 2 5 9
6  Италија (ITA) 2 2 3 7
7  Кина (CHN) 1 6 2 9
8  СССР (URS) 1 3 3 7
9  Финска (FIN) 1 1 2 4
 Украина (UKR) 1 1 2 4
11  Австралија (AUS) 1 0 1 2
 Холандија (NED) 1 0 1 2
13  Шпанија (ESP) 1 0 0 1
14  Јапонија (JPN) 0 3 2 5
15  Шведска (SWE) 0 2 0 2
16  Кинески Тајпеј (TPE) 0 1 1 2
 Германија (GER) 0 1 1 2
 Мексико (MEX) 0 1 1 2
 Полска (POL) 0 1 1 2
20  Индонезија (INA) 0 1 0 1
21  Обединета екипа (EUN) 0 0 2 2
22  Русија (RUS) 0 0 1 1
Вкупно 61 60 52 173

Учесници[уреди | уреди извор]

Следниве земји земале учество во натпреварот за стреличарство.

Спорт 96 00 04 08 12 20 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 96 00 04 08 12 16 Години
 Американска Самоа (ASA) 1 1
 Аргентина (ARG) 2 1
 Австралија (AUS) 3 4 3 2 3 X X 6 X 5 2 11
 Австрија (AUT) 1 1 1 3
 Бангладеш (BAN) 1 1
 Белорусија (BLR) X X X 2 1 5
 Белгија (BEL) 18 14 3 2 2 5 3 X X 9
 Бутан (BHU) 6 3 X X X X 2 1 8
 Бразил (BRA) 2 1 2 X 1 1 6
 Бугарија (BUL) 2 X X X 1 1 6
 Канада (CAN) 6 4 3 4 X X X X 4 2 10
 ЦАР (CAF) X 1
 Чиле (CHI) X 1 2
 Кина (CHN) 6 6 X X X X 6 6 8
 Кинески Тајпеј (TPE) 1 2 6 X X X X 6 6 9
 Колумбија (COL) 1 X 3 2 4
 Костарика (CRC) 2 2 X 3
 Брег на Слоновата Коска (CIV) 1 1
 Куба (CUB) X X 1 1 4
 Кипар (CYP) X 1 2
 Чешка (CZE) 2 1
 Чехословачка (TCH) 3 X 2
 Данска (DEN) 4 1 3 X X X 2 3 8
 Египет (EGY) X X 2 2 4
 Ел Салвадор (ESA) X X 2
 Естонија (EST) X X 1 3
 Фиџи (FIJ) X 1 1
 Финска (FIN) 3 2 4 5 6 X X X X 1 10
 Франција (FRA) 129 15 8 5 2 2 6 X X X X 5 4 13
 Грузија (GEO) X X X 2 1 5
 Германија (GER) X X X X 2 2 6
 Велика Британија (GBR) 41 6 4 4 6 6 X X X X 6 6 12
 Грција (GRE) X X 2 1 3
 Гуам (GUM) X 1
 Хонгконг (HKG) 6 3 X 1 4
 Унгарија (HUN) 2 4 X X 4
 Индија (IND) 3 X X X 4 6 6
 Индонезија (INA) 1 2 2 4 X X X X 2 1 10
 Иран (IRI) 2 2 2
 Ирак (IRQ) 1
 Ирска (IRL) 1 3 2 3 X X 6
 Италија (ITA) 3 4 3 3 3 X X X X 6 6 11
 Јапонија (JPN) 4 4 5 6 X X X X 5 6 10
 Јордан (JOR) 1 1
 Казахстан (KAZ) X X X 1 2 5
 Кенија (KEN) X 1
 Северна Кореја (PRK) 2 3 X X 2 1 6
 Јужна Кореја (KOR) 3 6 6 X X X X 6 6 9
 Лаос (LAO) X 1
 Луксембург (LUX) 2 1 3 1 X X 1 6
 Малезија (MAS) X 3 4 3
 Малта (MLT) 2 1 1 3
 Маврициус (MRI) X X 1 3
 Мексико (MEX) 6 2 4 X X X X 4 6 9
 Молдавија (MDA) X 1 2
 Монако (MON) 1 1 2
 Монголија (MGL) 3 4 4 3 X X 2 6
 Мароко (MAR) 1 1
 Мјанмар (MYA) X X 1 1 4
 Холандија (NED) 6 8 2 2 3 X X X X 1 10
 Нов Зеланд (NZL) 1 3 1 X X X X 7
 Норвешка (NOR) 4 1 1 X X X 1 7
 Филипини (PHI) 3 2 X X 1 2 6
 Полска (POL) 4 4 3 3 X X X X 6 2 10
 Португалија (POR) 1 3 X X X 1 6
 Порторико (PUR) 1 2 1 2 X 5
 Катар (QAT) 1 1
 Романија (ROU) 4 1 2
 Русија (RUS) X X X 5 3 5
 Самоа (SAM) 1 1 2
 Сан Марино (SMR) X X 1 3
 Саудиска Арабија (KSA) 3 2 2
 Словенија (SLO) X X X 1 4
 Соломонски Острови (SOL) 1 1
 ЈАР (RSA) X X X X 1 1 6
 СССР (URS) 6 3 4 6 4
 Шпанија (ESP) 2 2 4 4 X X X X 1 2 10
 Шведска (SWE) 5 4 3 5 6 X X X X 1 1 11
 Швајцарија (SUI) 4 4 3 2 1 2 6
 Таџикистан (TJK) X 1 2
 Тајланд (THA) 3 2 1 3
 Тонга (TGA) X 1
 Турција (TUR) 2 6 X X X X 2 1 8
 Уганда (UGA) X 1
 Украина (UKR) X X X 5 6 5
 Обединета екипа (EUN) X 1
 САД (USA) 29 1 6 4 6 6 X X X X 5 6 12
 Вануату (VAN) X 1
 Венецуела (VEN) 1 2 2
 Западна Германија (FRG) 4 3 5 6 4
 Југославија (YUG) 1 1 2
 Зимбабве (ZIM) 1 4 2
Број на земји 3 1 3 3 27 24 25 35 41 44 41 46 43 49 55 92
Број на стреличари 153 29 57 30 95 64 67 109 146 136 128 128 128 128 128
Година 96 00 04 08 12 20 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 96 00 04 08 12 16

Рекорди[уреди | уреди извор]

Мажи
# of arrows Спортист Резултат Игри
72 (пласман)  Им Донг-Хиун (KOR) 699 2012
18  Парк Киунг-Мо (KOR) 173 2004
12  Ли Чанг Хван  (KOR) 117 2008
36 (финале)  Тим Кадихи (AUS) 340 2004
216 (тимски пласман)  Јужна Кореја (KOR)
Им Донг-Хиун
Ким Буб-Мин
Oh Jin-Hyek
2087 2012
27 (тимски)  Јужна Кореја (KOR)
Јанг Јонг-Хо
Ох Ки-Мун
Ким Чунг-Тае
258 2000
54 (финале)  САД (USA)
Џастин Хјуиш
Буч Џонсон
Род Вајт
502 1996
Жени
# of arrows Спортист Резултат Игри
72 (пласман)  Парк Сунг Хиун  (KOR) 682 2004
18  Иун Ми-Јин (KOR) 173 2000
2004
12  Парк Сунг Хиун  (KOR) 115 2008
36 (финале)  Ким Нам-Сун (KOR) 334 2000
215 (тимски пласман)  Јужна Кореја (KOR)
Парк Сунг Хиун
Ли Сунг Џин
Јун Ми-Џин
2030 2004
27 (тимски)  Јужна Кореја (KOR)
Ким Соо-Ниунг
Ким Нам-Сун
Јун Ми-Џин
252 2000
54 (тимско финале)  Јужна Кореја (KOR)
Ким Соо-Ниунг
Ким Нам-Сун
Јун Ми-Џин
502 2000
24 (тимско финале)  Јужна Кореја (KOR)
Парк Сунг Хиун
Џо Хиун-Јанкг
ЈУн Ок-Хе
231 2008

Надворешни врски[уреди | уреди извор]