Бадминтон на Летните олимписки игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бадминтон на Летните олимписки игри
Badminton pictogram.svg
Раководен орган BWF
Дисциплини 5 (мажи: 2; жени: 2; мешано: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016
Белешка: Со закосени се напишани годините кога бил показен спорт
Освојувачи на медали

Бадминтон — спортска дисциплина која на Летните олимписки игри била воведена на Летните олимписки игри кои се одржале во Минхен во 1972 година како демо спорт, како и на Летните олимписки игри кои се одржале во Сеул во 1988 година. На Летните олимписки игри во 1992 година во Барселона биле официјално вклучени во програмата на игрите.

Медали[уреди | уреди извор]

Пласман Држава Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Vкупно
1 Кина Кина 16 8 14 38
2 Јужна Кореја Јужна Кореја 6 7 5 18
3 Индонезија Индонезија 6 6 6 18
4 Данска Данска 1 2 3 6
5 Малезија Малезија 0 3 2 5
6 Обединето Кралство Велика Британија 0 1 1 2
7 Јапонија Јапонија 0 1 0 1
7 Холандија Холандија 0 1 0 1
9 Индија Индија 0 0 1 1
9 Русија Русија 0 0 1 1
Вкупно 29 33 33 91

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

Земја 92 96 00 04 08 12 Година
Алжир 1 1
Австралија 2 8 7 6 6 5 6
Австрија 2 1 2 3
Белорусија 2 1 1 3
Белгија 1 1 2 3
Бугарија 7 3 4 2 1 1 6
Канада 6 7 6 7 4 4 6
Кина 13 20 17 19 19 17 6
Кинески Тајпеј 6 5 5 4 8 5
Чешка 2 2 2
Чехословачка 2 1
Данска 12 16 18 12 10 9 6
Египет 1 1 2
Естонија 2 1 2
Финска 2 2 2 3 2 2 6
Франција 4 2 3 3 2 2 6
Германија 4 6 6 6 5 6 6
Велика Британија 12 11 12 11 6 4 6
Грција 2 1
Гватемала 1 1 1 1 4
Хонгконг 5 3 4 5 3 4 6
Унгарија 3 1 2
Исланд 3 1 1 1 4
Индија 3 2 2 3 2 5 6
Индонезија 13 20 19 14 11 9 6
Иран 1 1
Ирска 1 2 2 3
Израел 1 1
Италија 1 1 2
Јамајка 1 1
Јапонија 11 7 9 11 10 11 6
Литванија 2 1 2
Малезија 6 7 6 9 9 6 6
Малдиви 1 1
Маврициус 3 4 5 1 4
Мексико 1 1 2
Холандија 3 5 8 4 1 5
Нов Зеланд 4 2 2 3 4
Нигерија 2 1 2
Норвешка 1 1 1 3
Перу 1 1 1 2 4
Филипини 1 1
Полска 6 1 3 3 5 6 6
Португалија 2 1 1 2 2 5
Романија 1 1
Русија 5 3 2 2 6 5
Сејшели 2 1
Сингапур 3 1 3 5 4 5
Словачка 1 1 2
Словенија 1 1 1 3
ЈАР 2 6 5 4 4
Јужна Кореја 12 17 12 15 13 12 6
Шпанија 2 2 2 2 4
Шри Ланка 1 1 2 3
Суринам 1 1 2
Шведска 8 10 6 3 1 1 6
Швајцарија 2 2 2 1 4
Тајланд 8 7 6 8 4 6 6
22x20п Тринидад и Тобаго 1 1
Турција 1 1
Уганда 1 1 2
Украина 3 3 2 2 4
Обединета екипа 2 1
САД 6 3 1 2 5 3 6
Виетнам 2 1 2
Замбија 1 1
Земја 36 37 28 32 50 57 63
Година 92 96 00 04 08 12 6