Прејди на содржината

Естонија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Естонија на Олимписките игри

Знаме на Естонија
МОК-код  EST
НОК Естонски олимписки комитет
официјално мрежно место (естонски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936
1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936
1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010
Други поврзани настапи
Русија (1908–1912)
СССР (1952–1988)

Естонија за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1920 година кои се одржале во Антверпен. Естонските репрезентативци потоа биле дел од екипата на СССР, до неговото распаѓање.

Медали на ЛОИ

[уреди | уреди извор]
Година Број на учесници Вид Злато Сребро Бронза Ранг
Руска Империја (медалите се бројат според поединци)
1912 12 5 1
Независна Естонија (медалите се бројат според екипи)
1920 14 3 1 2 14
1924 47 5 1 1 4 17
1928 21 5 2 1 2 16
1932 3 2
1936 39 8 2 2 3 13
Советски Сојуз (медалите се бројат според поединци)
1952 11 6 1 3 1
1956 5 2 1
1960 6 4 2
1964 6 4 2
1968 10 5 1 1 3
1972 7 5 3 1
1976 7 4 1 1
1980 11 5 4 1 2
1988 11 7 2 2 2
Независна Естонија (медалите се бројат според екипи)
1992 38 15 1 1 34-36
1996 44 13
2000 33 11 1 2 46-47
2004 42 10 1 2 64
2008 47 13 1 1 46-49
Вкупно 21 20 25
Естонија 9 8 14 42

Медали на ЗОИ

[уреди | уреди извор]
Година Број на учесници Вид Злато Сребро Бронза Ранг
Независна Естонија (медалите се бројат според екипи)
1928 2 1 0 0 0
1936 5 4 0 0 0
Советски Сојуз (медалите се бројат според поединци)
1956 1 1 0 0 0
1964 1 1 1 0 0
1968 2 2 0 0 0
1980 1 1 0 0 0
1988 1 1 0 0 1
Неависна Естонија (медалите се бројат според екипи)
1992 20 4 0 0 0
1994 26 6 0 0 0
1998 25 5 0 0 0
2002 18 5 1 1 1 17
2006 27 6 3 0 0 12
Вкупно 5 1 2
Естонија 4 1 1 23