Летни олимписки игри 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Летни олимписки игри - 2000)
XVIII Зимски олимписки игри
Град домаќин
Бр. на држави 199
Бр. на спортисти 10.651
(6,582 мажи, 4.069 жени)
Натпревари 300 од 28 спортови
Отворени
Затворени
Официјално отворени од: Вилијам Дин[1]
Спортска заклетва Рејчел Хокс
Олимписка заклетва Питер Кер
Олимписки оган Кети Фримен
Стадион

Летните олимписки игри 2000 или Милениумските игри, а официјално познати како Игри на 27. Олимпијада се одржаа во Сиднеј.

Избор на град-домаќин[уреди | уреди извор]

Сиднеј беше избран за домаќин на Олимписките игри во 2000 на 23 ноември 1993 со победата над конкурентските градови Манчестер, Истанбул, Пекинг и Берлин на 101. сесија на МОК во Монте Карло. Во следната табела се дадени резултати од гласањето:

Резултати од изборот на град-домаќин на Летните олимписки игри 2000
Град Држава Прв ккруг Втор круг Трет круг Четврт круг
Сиднеј Австралија Австралија 30 30 37 45
Пекинг Народна Република Кина НР Кина 32 37 40 43
Манчестер Обединето Кралство Обединето Кралство 11 13 11 -
Берлин  Германија 9 9 - -
Истанбул  Турција 7 - - -

Краток преглед[уреди | уреди извор]

Олимпискиот стадион за време на игрите
  • По вторпат во Олимписката историја Олимписките игри се одржаа во јужната полутопка. За првпат тоа се случило со организираните игри во 1956 година во Мелбурн.
  • И покрај тоа што игрите се одржаа повторно во Австралија по 52-годишна пауза, овие игри не ги отворила британската кралица Елизабета II.
  • Ијан Торп од Австралија освои 3 златни и 2 сребрени медали во пливање на само 17 години. Посебен впешаток остави во трките на 400m слободен стил и штафетата 4x100m слободно во која, тој во последната измена успеа да го надомести заостатокот зад дотогаш водечката штафета на САД.
  • Стив Редгрејв од Велика Британија во веслање во дисциплината четворка без кормилар го освои својот петти златен медал на петтите Олимписки игри.
  • Во финалето на Олимпискиот турнир во фудбал во машка конкуренција Камерун ја совлада Шпанија по изведувањето на пеналите со што ја освои својата прва историска титула во овој спорт на Олимписките игри.
  • На 29 септември, канадското знаме беше спуштено на половина копје откако ден пред тоа почина поранешниот канадски премиер Пјер Трудо.

Спортови[уреди | уреди извор]

Демонстративни спортови[уреди | уреди извор]

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

Земји-учеснички

Спортисти од 199 земји (Национални олимписки комитети) земаа учество на игрите во Сиднеј. На игрите дебитираа: Еритреја, Микронезија и Палау; додека четворицата спортисти од Источен Тимор настапија како поединечни олимписки натпреварувачи.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД 36 24 31 91
2  Русија 32 28 28 88
3 Народна Република Кина НР Кина 28 16 15 59
4 Австралија Австралија (домаќин) 16 25 17 58
5  Германија 13 17 26 56
6  Франција 13 14 11 38
7  Италија 13 8 13 34
8  Холандија 12 9 4 25
9 Куба Куба 11 11 7 29
10 Обединето Кралство Обединето Кралство 11 10 7 28

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. International Olympic Committee (9 октомври 2014). "Factsheet - Opening Ceremony of the Games of the Olympiad". Соопштение за печат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]