Либерија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Либерија на Олимписките игри

Знаме на Либерија
МОК-код  LBR
НОК Либериски национален олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади

Либерија испраќала спортисти на сите Летни олимписки игри од 1956 година со исклучок на 1968 година, 1976 година и 1992 година, иако земјата никогаш не освоила олимписки медал. Ниеден спортист од Либерија не настапил на некои Зимски олимписки игри.

Националниот олимписки комитет за Либерија бил создаден во 1954 година и признат од Меѓународниот олимписки комитет во 1955 година.[1]

Преглед[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Спортисти по спорт Медали
Атлетика
Австралија Мелбурн 1956 1 4 0 0 0
Италија Рим 1960 1 4 0 0 0
Јапонија Токио 1964 1 4 0 0 0
Мексико Мексико 1968 не учествувала
Германија Минхен 1972 1 4 0 0 0
Канада Монтреал 1976 не учествувала
СССР Москва 1980 1 7 0 0 0
САД Лос Анџелес 1984 1 4 0 0 0
Јужна Кореја Сеул 1988 1 5 0 0 0
Шпанија Барселона 1992 не учествувала
САД Атланта 1996 1 5 0 0 0
Австралија Сиднеј 2000 1 7 0 0 0
Грција Атина 2004 1 2 0 0 0
Кина Пекинг 2008 1 3 0 0 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Меѓународен олимписки комитет. „Либериски национален олимписки комитет“. Посетено на 13 јуни 2011.