Британските Девствени Острови на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Британски Девствени Острови на Олимписките игри

Знаме на Британските Девствени острови
МОК-код  IVB
НОК Олимписки комитет на Британските Девствени острови
BVIOC-надворешни врски
Олимписка историја
Летни олимпијади
1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Зимски олимпијади
1984 • 1980-2010 • 2014

Британските Девствени Острови првпат настапиле на Олимписките игри во 1984 г. и оттогаш учествувала на сите игри.

Британските Девствени Острови првпат настапила на Зимските олимписките игри во 1984 г. и никогаш нема освоено медал.

Националниот олимписки комиотет на Британските Девствени Острови бил основан во 1980 година и бил признаен во 1982 година.

Медали[уреди | уреди извор]

Учества и освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и медали на ЛОИ Olympic rings without rims.svg
ЛОИ Знаменосец Учесници Мажи Жени спорт Gold medal olympic.svg Злато Silver medal olympic.svg Сребро Bronze medal olympic.svg Бронза GoldSilverBronze medals.svg Вкупно Пласман
Лос Анџелес 1984 Линда Хоџ 9 9 0 2 0 0 0 0 -
Сеул 1988 Вилис Тодман 3 3 0 2 0 0 0 0 -
Барселона 1992 Карл Скатлив 4 4 0 2 0 0 0 0 -
Атланта 1996 Кеита Клин 7 7 0 2 0 0 0 0 -
Сиднеј 2000 Кеита Клин 1 1 0 1 0 0 0 0 -
Атина 2004 Дион Краб 1 1 0 1 0 0 0 0 -
Пекинг 2008 Тахесија Хараган 2 1 1 1 0 0 0 0 -
Лондон 2012 Тахесија Хараган 2 1 1 1 0 0 0 0 -
Вкупно 11(12) 29 27 2 0 1 0 1

Учество на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Учество и медали на ЗОИ Olympic rings without rims.svg
ЗОИ Знаменосец Учесници Мажи Жени спорт Gold medal olympic.svg Злато Silver medal olympic.svg Сребро Bronze medal olympic.svg Бронза GoldSilverBronze medals.svg Вкупно Пласман
1984 Сараево Ерол Фрејзер 1 1 0 0 0 0 0 0 -
Британските Девствени Острови
Не учествувале на ЗОИ од 1988. до 2010. 
Укупно 1 (8) 1 1 0 0 0 0 0

Учества по спорт на ЗОИ[уреди | уреди извор]

По ЗОИ 2010.
Спорт Период Вкупно Мажи Жени Злато Сребро Бронза Вкупно
Прво Последно
Speed skating pictogram.svg Брзо клизање 1984 1984. 1 1 0 0 0 0 0
Вкупно (1) 1 1 0 0 0 0 0

Освојувачи на медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

По ЛОИ 2012.

ОИ Gold medal olympic.svg Silver medal olympic.svg Bronze medal olympic.svg GoldSilverBronze medals.svg
ЛОИ 0 0 0 0
ЗОИ 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Учество по спорт[уреди | уреди извор]

По ЛОИ 2012.
Спорт Период Вкупно Мажи Gold medal olympic.svg Silver medal olympic.svg Bronze medal olympic.svg GoldSilverBronze medals.svg
Прво Последно
Athletics pictogram.svg Атлетика 1984 2012 15 14 1 0 0 0 0
Sailing pictogram.svg Едрење 1984 1996 8 8 0 0 0 0 0
Вкупно (2) 23 22 1 0 0 0 0