Белиз на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белиз на Олимписките игри

Знаме на Белиз
МОК-код  BIZ
НОК Олимписко и комонвелтско здружение на игри на Белиз
Олимписка историја
Летни олимпијади
1968* • 1972* • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008

*Како Британски Хондурас

Белиз првпат настапил на Олимписките игри во 1968 година и оттогаш учествувал на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирал.

Националниот олимписки комиотет на Белиз бил основан во 1967 година и бил признаен истата година.

Белиз никогаш нема настапено на Зимски олимписки игри.

Медали[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Мексико Сити 0 0 0 0
Минхен 0 0 0 0
Монтреал 0 0 0 0
Москва Белиз не учествувал
Лос Анџелес 0 0 0 0
Сеул 0 0 0 0
Барселона 0 0 0 0
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 0 0 0 0
Пекинг 0 0 0 0
Лондон
Вкупно 0 0 0 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Олимписки комитет на Белиз“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 16 јануари 2008.
  • Меѓународен олимписки комитет