Демократска Република Конго на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
ДР Конго на Олимписките игри

Знаме на Демократска Република Конго
МОК-код  COD
НОК Конгошки олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади
* Како Заир

Демократска Република Конго (ДР Конго) првпат учествува на Летните олимписки игри во 1968 година, кога била позната од името Конго Киншаса. Другиот настап на земјата бил 16 години подоцна во 1984 година, кога била позната под името Заир. Земјата испратила спортисти на сите Летни олимписки игри оттогаш, но никогаш не учествувале на Зимските олимписки игри. На Летните Игри во 2000 година земјата повторно се натпреварувала под името Демократска Република Конго.

Од 2013 година, ниту еден спортист од ДР Конго има освоено медал, што ја прави втора држава во светот по Бангладеш со најголемо население која нема освоено медал.[1]

Националниот олимписки комитет за ДР Конго бил создаден во 1963 годинаи признаен од страна на МОК во 1968 година.

Табели со медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Мексико 1968 5 0 0 0 0 -
Минхен 1972 „Не учествувале“
Монтреал 1976
Москва 1980
Лос Анџелес 1984 8 0 0 0 0 -
Сеул 1988 15 0 0 0 0 -
Барелона 1992 17 0 0 0 0 -
Атланта 1996 14 0 0 0 0 -
Сиднеј 2000 3 0 0 0 0 -
Атина 2004 4 0 0 0 0 -
Пекинг 2008 5 0 0 0 0 -
Лондон 2012 4 0 0 0 0 -
Вкупно 0 0 0 0 -

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Comité Olympique Congolais“. International Olympic Committee. Посетено на 2011-06-11.