Того на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Того на Олимписките игри

Знаме на Того
МОК-код  TOG
НОК Национален олимписки комитет на Того
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Того испраќала спортисти на сите Летни олимписки игри одржани од 1972 година освен во 1976 и 1980 година, освојувајќи ги своите први олимписки медали на Летните олимписки игри 2008 кога Бенжамен Букпети го освоил бронзениот медал во категоријата К1 во кајак.[1]

Того го имал своето деби на Зимските олимписки игри во Сочи во 2014 година, каде испратиле двајца спортисти.[2]

Список на медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Дисциплина
 Бронзен Букпети, БенжаменБенжамен Букпети Кина Пекинг 2008 Кајакарење Слалом К1

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Берлин, Питер (12 август 2008). „In a kayak race, the first ever Olympic medal for Togo“. International Herald Tribune.
  2. „Togo's Olympian aims to inspire“. Associated Press. 13 февруари 2014.