Камерун на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камерун на Олимписките игри

Знаме на Камерун
МОК-код  CMR
НОК Камерунски национален олимписки спортски комитет.
Порталwww.cnosc.com (француски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Камерун првпат учествувале на Олимписките игри во 1964 година, и имаат испратено спортисти да се натпреваруваат на сите Летни олимписки игри оттогаш. Тие се повлекле од игрите во 1976 година по три денови на натпреварување, за да се придружат на африканскиот бојкот поради учеството на Нов Зеланд, кои имале спортски врски со апартхејдот во Јужна Африка. Камерун има учествувано на Зимските олимписки игри во една прилика, во 2002 година, со еден единствен учесник, Исак Менјоли.

Камерунските спортисти имаат освоено пет медали, вклучувајќи го и златниот медал во фудбал на Летните олимписки игри 2000 година.

Националниот олимписки комитет на Камерун бил создаден во 1963 година.

Табели на медали[уреди | уреди извор]

Медали по Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Токио 1964 1 0 0 0 0 -
Мексико 1968 5 0 1 0 1 39
Минхен 1972 11 0 0 0 0 -
Монтреал 1976 8 0 0 0 0 -
Москва 1980 25 0 0 0 0 -
Лос Анџелес 1984 48 0 0 1 1 -
Сеул 1988 15 0 0 0 0 -
Барселона 1992 8 0 0 0 0 -
Атланта 1996 15 0 0 0 0 -
Сиднеј 2000 35 1 0 0 1 50
Атина 2004 17 1 0 0 1 54
Пекинг 2008 33 1 0 0 1 52
Лондон 2012 33 0 0 0 0 -
Вкупно 3 1 1 5 74

Медали по Зимски олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Солт Лејк Сити 2002 1 0 0 0 0 -
Торино 2006 не учествувале
Ванкувер 2010
Вкупно 0 0 0 0 -

Медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Сребрен Жозеф Бесала Мексико Мексико 1968 Боксување Мажи велтер
 Бронзен Мартин Ндонго-Ебанга САД Лос Анџелес 1984 Боксување Мажи лесна
 Златен Австралија Сиднеј 2000 Футбал Мажи
 Златен Франсоаз Мбанго Етоне Грција Атина 2004 Атлетика Жени троскок
 Златен Франсоаз Мбанго Етоне Кина Пекинг 2008 Атлетика Жени троскок

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2007-12-19.
  • „Comité National Olympique et Sportif du Cameroun“. International Olympic Committee. Посетено на 2007-12-19.