Фудбал на Летните олимписки игри 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 2000
Податоци за првенството
ЗемјаАвстралија
Датум на одржување13 – 30 септември
Екипи16 (мажи) + 8 (жени) (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 6 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Предлошка:Country data 23 (мажи)
 Норвешка (жени)
Второ место Предлошка:Country data 23 (мажи)
 САД (жени)
Трето место Предлошка:Country data 23 (мажи)
 Германија (жени)
Четврто местоПредлошка:Country data 23 (мажи)
 Бразил (жени)
Статистики на првенството
Број на натпревари48
Постигнати голови145 (3.02 по натпревар)
Гледачи1.350.795 (28.142 по натпревар)
1996
2004

Фудбалот на Летните олимписки игри 2000 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сиднеј, Австралија и тоа во машка и во женска конкуренција.

Стадиони[уреди | уреди извор]

Австралија Австралија
Сиднеј Сиднеј Канбера Аделаида Бризбејн Мелбурн
Стадион Австралија Стадион Сиднеј Стадион Брус Стадион Хиндмарш Бризбејн Крикет граунд Мелбурн Крикет граунд
Капацитет: 110,000 Капацитет: 43,000 Капацитет: 25,011 Капацитет: 20,000 Капацитет: 36,000 Капацитет: 98,000
33°50′50″S 151°3′48″E / 33.84722° ЈГШ; 151.06333° ИГД / -33.84722; 151.06333 33°53′21″S 151°13′31″E / 33.88917° ЈГШ; 151.22528° ИГД / -33.88917; 151.22528 35°15′0″S 149°6′10″E / 35.25000° ЈГШ; 149.10278° ИГД / -35.25000; 149.10278 34°54′27″S 138°34′8″E / 34.90750° ЈГШ; 138.56889° ИГД / -34.90750; 138.56889 27°29′9″S 153°2′17″E / 27.48583° ЈГШ; 153.03806° ИГД / -27.48583; 153.03806 37°49′12″S 144°59′0″E / 37.82000° ЈГШ; 144.98333° ИГД / -37.82000; 144.98333

Медали[уреди | уреди извор]

Вкупно медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Камерун 1 0 0 1
Норвешка 1 0 0 1
3 Шпанија 0 1 0 1
САД 0 1 0 1
5 Чиле 0 0 1 1
Германија 0 0 1 1
Вкупно 2 2 2 6

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  Камерун (CMR)  Шпанија (ESP)  Чиле (CHI)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  Норвешка (NOR)  САД (USA)  Германија (GER)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]