Буркина Фасо на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буркина Фасо на Олимписките игри

Знаме на Буркина Фасо
МОК-код  BUR
НОК Национален олимписки и спортски комитет на Буркина Фасо
Олимписка историја
Летни олимпијади
1972* • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008

*Како Горна Волта

Буркина Фасо за првпат се појавила на Олимписките игри во 1972 година под името Горна Волта. Пауза во учеството е направена до 1988 година кога праќала свои спортисти под новото име на државата Буркина Фасо, и од тогаш има праќано спортисти на сите наредни одржани Летни олимписки игри.

На Зимските олимписки игри Буркина Фасо никогаш немала свои претставници. Претставниците на Буркина Фасо заклучно со Летните олимписки игри одржани во 2008 година во Пекинг не освоиле ниедна олимписка медала.

Националниот олимписки комитет на Буркине Фасо (Comité National Olympique et des Sports Burkinabè) е основан во 1965 година, а е признат од страна на МОК во 1972 година.

Медали[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и освоени медали на Буркина Фасо на ЛОИ
Место на одржување Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1972 Минхен 0 0 0 0
1976 Монтреал не учествувала
1980 Москва не учествувала
1984 Лос Анџелес не учествувала
1988 Сеул 0 0 0 0
1992 Барселона 0 0 0 0
1996 Атланта 0 0 0 0
2000 Сиднеј 0 0 0 0
2004 Атина 0 0 0 0
2008 Пекинг 0 0 0 0
2012 Лондон
Вкупно 0 0 0 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Освојувачи на олимписки медали“. Меѓународен олимписки комитет.
  • „Олимписки комитет на Буркина Фасо“. Меѓународен олимписки комитет.