Тувалу на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тувалу на Олимписките игри

Знаме на Тувалу
МОК-код  TUV
НОК Спортско здружение и национален олимписки комитет на Тувалу
Порталwww.oceaniasport.com/tuvalu
Олимписка историја
Летни олимпијади

Тувалу се натпреварува на Олимписките игри но само на Летните олимписки игри.[1] Тие досега се немаат натпреварувано на Зимските олимписки игри.

Спортското здружение и национален олимписки комитет на Тувалу (СЗНОКТ) бил признаен од страна на МОК во јули 2007 година.[2] Тувалу првпат се натпреварува на Олимписките игри во 2008 година во Пекинг, Кина, со кревач на тегови и двајца спортисти во спринт за жени и мажи на 100 м. Екипа од спортисти ги претставувала Тувалу во истите настани во Лондон, Обединетото Кралство.[3]

Медали[уреди | уреди извор]

Учество и медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Ранг
Кина Пекинг 2008 3 0 0 0 0 -
Обединето Кралство Лондон 2012 3 0 0 0 0 -
Бразил Рио де Жанеиро 2016 1 0 0 0 0 -
Јапонија Токио 2020 2 0 0 0 0 -
Франција Париз 2024 Иден настан
САД Лос Анџелес 2028
Австралија Бризбејн 2032
Вкупно 0 0 0 0 -

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. IOC. „Tuvalu“. Посетено на 9 December 2011.
  2. Lalua, Silafaga (9 July 2007). „Tuvalu in the IOC“. Tuvalu-News.TV. Посетено на 31 октомври 2012.
  3. „Tuvalu Philatelic Bureau Newsletter (TPB: 02/2012)“. London 2012 – Tuvalu in the 30th Olympiad of the Modern Era. 7 август 2012. Архивирано од изворникот на 2013-03-30. Посетено на 7 март 2013.