Еритреја на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еритреја на Олимписките игри

Знаме на Еритреја
МОК-код  ERI
НОК Еритрејски национален олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади
2000 • 2004 • 2008

Еритреја првпат учествувала на Летните олимписки игри 2000 во Сиднеј каде испратила три натпреварувачи кои се натпреварувале во атлетските дисциплини. На Летните олимписки игри 2004 во Атина, Зерсенај Тадесе и го донел првиот медал на Еритреја од Олимписките игри, освојувајќи го бронзениот медал на трката на 10.000 метри.

Еритреја досега не учествувала на Зимски олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Еритреја е основан во 1996 година, а бил признаен од страна на Меѓународниот олимписки комитет во 1999 година.[1]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
1956–1992 како дел од  Етиопија (ETH)
Аталнта 1996 не учествувале
Сиднеј 2000 3 0 0 0 0 -
Атина 2004 4 0 0 1 1 71
Пекинг 2008 11 0 0 0 0 -
Лондон 2012 12 0 0 0 0 -
Вкупно 0 0 1 1 139

Список на освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Медал Натпреварувач Игри Спорт Дисциплина
 Бронзен Тадесе, ЗерсенајЗерсенај Тадесе Грција Атина 2004 Атлетика 10.000 м

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. International Olympic Committee. „Eritrean National Olympic Committee“. Посетено на 2011-06-13.