Малави на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малави на Олимписките игри

Знаме на Малави
МОК-код  MAW
НОК Здружение за Олимписки и Комонвелтски игри на Малави
Олимписка историја
Летни олимпијади
Други поврзани настапи
Родезија (1960)

Малави се натпреварувале на осум Летни олимписки игри. Тие никогаш не учествувале на Зимските олимписки игри. Малави исто така ги бојкотирале игрите во 1976 и 1980 година за повторно да се натпреваруваат на игрите во 1984 година.

Спортистите на Малави никогаш немаат освоено медал.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]