Гамбија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гамбија на Олимписките игри

Знаме на Гамбија
МОК-код  GAM
НОК Гамбиски национален олимписки комитет
Порталwww.gnoc.gm
Олимписка историја
Летни олимпијади

Гамбија има ипратено спортисти на сите Летни олимписки игри одржани од 1984 година, иако земјата никогаш нема освоено олимписки медал. Никогаш се немаат натпреварувано на Зимските олимписки игри.

Табела со медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Лос Анџелес 1984 7 0 0 0 0 -
Сеул 1988 6 0 0 0 0 -
Барселона 1992 5 0 0 0 0 -
Атланта 1996 9 0 0 0 0 -
Сиднеј 2000 2 0 0 0 0 -
Атина 2004 2 0 0 0 0 -
Пекинг 2008 3 0 0 0 0 -
Лондон 2012 2 0 0 0 0 -
Вкупно 0 0 0 0 -

Параолимписки игри[уреди | уреди извор]

Гамбија има активен Национален параолимписки комитет,[1][2][3] но сè уште немаат учествувано на Параолимписките игри.[4] Се очекува земјата да учествува на параолимписките игри во 2012 година во Лондон, и планираат да ги искористат Јорк и Бедфорд како главни бази за тренирање на своите параолимпијци.[5][6][7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "National Paralympic Committees (NPCs)", МОК
  2. "British Deputy assists Paralympic Committee" Архивирано на 19 август 2014 г., The Daily Observer, July 24, 2009
  3. "Gambia Paralympic regional exhibition commences", The Point, May 28, 2010
  4. Gambia at the Paralympics, МПК
  5. "York to host The Gambia in run up to the Games" Архивирано на 29 април 2012 г., Official site of the London 2012 Olympic and Paralympic Games, June 8, 2012
  6. "York to host Gambian Olympic squad at 2012 games", University of York, June 10, 2012
  7. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-07-14. Посетено на 2015-11-25.