Мавританија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мавританија на Олимписките игри

Знаме на Мавританија
МОК-код  MTN
НОК Мавритански национален комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади

Мавританија испраќала спортисти на сите Летни олимписки игри од 1984 година, иако државата никогаш не освоила олимписки игри. Ниеден спортист од Мавританија никогаш не учествувал на некои Зимски олимписки игри.

Националниот олимписки комитет бил создаден во 1962 година и признаен од Меѓународниот олимписки комитет во 1979 година.[1] Првата жена спортист била Фату Дјенг настапила во Сиднеј 2000 година.

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Спортисти по медал Медали
Атлетика Дигање на тегови Злато Сребро Бронзен медал Вкупно Место
Лос Анџелес 1984 2 2 0 0 0 0
Сеул 1988 6 2 4 0 0 0 0
Барселона 1992 6 6 0 0 0 0
Атланта 1996 4 4 0 0 0 0
Сиднеј 2000 2 2 0 0 0 0
Атина 2004 2 2 0 0 0 0
Пекинг 2008 2 2 0 0 0 0
Лондон 2012 2 2 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Меѓународен олимписки комитет. „Comité National Olympique et Sportif Mauritanien“. Посетено на 13 јуни 2011.