Сар на Летните олимписки игри 1952

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сар на Олимписките игри

Знаме на протекторатот Сар
МОК-код   SAA
На ОИ Летни во
Натпреварувачи 36 во 9 спортови
Медали Злат.
0
Сребр.
0
Бронз.
0
Вкуп.
0
Олимписка историја (summary)
Летни олимпијади
1952
Други поврзани настапи
Германија (1896–1936, 1952, 1992–)
Германија (1956–1964)
Западна Германија (1968-1988)

Национален олимписки комитет на Сар[1] основан во 1950 година во протекторатот Сар кој постоел од 1947 до 1956 година, област од Западна Германија кој повторно бил окупиран во 1945 година од страна на Франција. Како посебна екипа, Тие земале учество само на Летните олимписки игри во 1952 година, пред повторно да се приклучи на германската екипа на летните игри во 1956 година. 36 натпреварувачи, 31 маж и 5 жени, земале учество во 32 настани во 9 спортови.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Веднаш по Првата светска војна на Сарската област првично не и било дозволено да се обедини со Вајмарската Република и останала под воена окупација неколку години по војната, по Втората светска војна на Сарската област повторно не и било овозможено да се придружи на ФР Германија која била основана во мај 1949 година. Од друга страна, анексијата на Франција бил забранета од страна на сојуниците и атлантската повелба.

Бидејќи месното население не сакало да и се придружи на Германија,биле основани паралелни внатрешни установи, како и посебни спортски екипи како на пример Сарската фудбалска репрезентација, а во 1950 година и НОК, кој ан германски се нарекува Nationales Olympisches Komitee des Saarlandes.[3]

Во област во која Долберг со 695 метри е највисоката точка, не испратиле спортисти во Осло за учесто на зимските игри во 1952 година поради недостатокот на спортитисти во зимските спортови. Бидејќи Сар има преку 500 години рударска историја, тии донирале рударска ламба[4][5] со која се пренесувалл безбедно пламенот во авионите, првпат употребен на летните игри во Хелсинки, 1952 година.

На церемонијата на отворањето 36[6] или како што е забележано од водителите на игрите 41[7] спортисти од Сар марширале на стадионот[8] пред германската екипа, која на фински јазик се нарекува „Сакса“. Екипата, која е наведена во официјачните документи се состоела од 44 мажи и 6 жени [9] или со 71 натпреварувачи, 16 официјални лица, 11 набљудувачи што давало вкупен број од 98[10] кои не освоиле медал и сре рангирале како 44-ти од вкупно 69 екипи.

По референдумот во октомври 1955 година со големо мнозинство го отфрлиле статутот на Сар како независна европска територија, со што жителите индиректно гласале за приосоединување кон ФР Германија. Па така последователниот Сарски договор од октомври 1956 година и дозволил на областа Сар да се присоедини со Германија од почетокот на 1 јануари 1957 година.

Иако можеле сепак, Сар не испратиле посебна екипа на Летните олимписки игри во 1956 година, настапиле како Обединета германнска екипа која се состоела од спортисти од сите три германски држави за прв и единствен пат. Со тоа 1952 година била единиствената година на која Сарската екипа се натправарувала како независна. Олимпискиот комитет на Сар [11] се распуѓтил во февруари 1957 година бидејќи неговите членови, као и сите други установи на Сар станале дел од Германија.

Значајни натпреварувачи[уреди | уреди извор]

Тереза Ценц[12] (родена на 15 окромври 1932 година во Мерциг), месен шампион,завршила 9-та на трките со кану на игрите во 1952 година, одржан на отворено на Балтичкото Море, што било ново искуство за 19 годишната натпреварувачка од копннениод дел на Германија. Таа станала светски шампион во K-1 500 м, со што станала дел од историјата на Сар и нејзиниот град Метлах. Откако и било дозволено да се натпреварува за Германија во 1956 година, таа о освоила сребрениот медал[13] а во 1960 година освоила два сребрени медали, откако била поразена од страна на советските натпреварувачи во фотофиниш. Во 1964 година, таа била тренер ан освојувачите на злато Розвита Езер и Анамарија Цимерман, екипа која го одбранила златото на игрите во 1968 година.

Атлетика[уреди | уреди извор]

Боксување[уреди | уреди извор]

Мува
 1. Прва рунда- пораз од  Хан Суан (KOR) (TKO 1R)
Пердув
 1. Прва рунда - победа над  Луис Арангурен (VEN) (2 - 1)
 2. Втора рунда - пораз од  Јанош Ердеи (HUN) (0 - 3)
Лесна - средна
 1. Прва рунда - пораз од  Јозеф Хамбергер (AUT) (0 - 3)

Кајакарење[уреди | уреди извор]

Мечување[уреди | уреди извор]

Пет мечувалци, сите мажи, го претставувале Сар на игрите во 1952 година.

Поединечно мажи
Екипно мажи
Мажи сабја
Екипно сабја мажи

Гимнастика[уреди | уреди извор]

Веслање[уреди | уреди извор]

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Двајца стрелци го претставувале Сар на игрите во 1952 година.

50 м пушка
50 м пушка

Пливање[уреди | уреди извор]

Борење[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 14–17 May 1950: The Olympic Committee of the Federal Republic of West Germany is provisionally accepted at the 45th IOC Session in Copenhagen after a supporting letter from the High Commissioner in the FRG, Sir Hugh Robertson, is read out by Lord David Burghley. A decision as to the participation of the Germans at the 1952 Games is to be made later. At this session the foundation of the NOC for the Saarland is recognized founded in spring 1950. - Journal of Olympic History, FOUNDATION DATES OF THE GERMAN OLYMPIC COMMITTEE, by a Working Group of the Karl Diem Archive, Köln, Walter Borgers, Karl Lennartz, Dietrich R. Quanz, Walter Teutenberg [1] Архивирано на 8 август 2010 г.
 2. „Saar at the 1952 Helsinki Summer Games“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2010-09-26.
 3. 1950–1957 Nationales Olympisches Komitee des Saarlandes, in Nationales Olympisches Komitee (NOK) für Deutschland - Geschichte, Struktur, Aufgaben und Arbeitsweise uni-leipzig.de Архивирано на 4 октомври 2011 г.
 4. Official Report, p. 103
 5. The Flame travelled by air in a miner's lamp presented for the purpose by the National Olympic Committee of the Saar, photo aboard airplane, Official report p. 208
 6. Olympische Spiele 1896-1996, Ein deutsches Politikum. Agenda Verlag Münster, 1996.
 7. Official Report, p. 221
 8. Official Report, p. 236, photos of teams presenting signs in Finnish language: RUOTSI (Sweden), SAAR (Saarland), SAKSA (Germany), SINGAPORE
 9. Official Report, p. 98
 10. Official Report, p. 192
 11. 1950 February 1957: Formal disbanding of the Olympic Committee of the Saarland., in Nationales Olympisches Komitee (NOK) für Deutschland - Geschichte, Struktur, Aufgaben und Arbeitsweise uni-leipzig.de Архивирано на 4 октомври 2011 г.
 12. Volker Bernardi u.a.: Olympische Geschichte des Saarlandes.Gollenstein Verlag, Blieskastel 2004, ISBN 3-935731-54-X.
 13. An All-German Team starts at the Games of the XVIth Olympiad in 1956 in Melbourne... Therese Zenz, from the Saarland, is part of the German team and wins a silver medal in kayak singles - Journal of Olympic History, FOUNDATION DATES OF THE GERMAN OLYMPIC COMMITTEE [2] Архивирано на 8 август 2010 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]