Мечување на Летните олимписки игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мечување

Натреварите во мечување се одржуваат на секоја досегашна олимпијада од раѓањето на современото олимписко движење со Летните олимписки игри 1896 во Атина, па сѐ до денес. Флоретот во женска конкуренција за првпат се појавил во Париз, на олимпијадата во 1924.

Мечувањето има три дисциплини:

  • флорет — лесно убодно оружје; важечка цел е торзото (трупот); не се дозволени двојни удари.
  • меч — тешко секачко и убодно оружје; важечка цел е целото тело; двојните удари се дозволени.
  • сабја — лесно и убодно оружје; важечка цел е речиси сè над половината (освен задниот дел на главата и рацете); не се довзолени двојни удари.

Натпревари[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Дисциплини 96 00 04 08 12 20 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 96 00 04 08 Години
Флорет, поединечно 25
Флорет, мајстори 2
Флорет, екипно 21
Меч, поединечно 25
Меч, мајстори 1
Меч, екипно 23
Сабја, поединечно 26
Сабја, мајстори 1
Сабја, екипно 23
Меч, аматери-мајстори 1
Синглстик 1
Вкупно натпревари 3 7 5 4 5 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 5

Жени[уреди | уреди извор]

Дисциплина 96 00 04 08 12 20 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 96 00 04 08 12 Години
Флорет, поединечно 20
Флорет, екипно 12
Меч, поединечно 4
Меч, екипно 3
Сабја, поединечно 2
Сабја, екипно 1
Вкупно натпревари 0 0 0 0 0 0 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 4 4 5

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

Земји учеснички 96 00 04 08 12 20 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 96 00 04 08 12 00 Години
 Австрија 1 9 1 12
 Аргентина 1
 Белгија 5 18 11
 Чешка 7 13
 Обединето Кралство 1 23 22
 Германија 2 1 10 15
 Грција 9 6
 Данска 1 1 8 6
Иран Иран 1
 Италија 12 11 9
Јужна Африка ЈАР 1 1
 Канада 1
 Куба 1 2
 Норвешка 1 7
 Перу 1
 Португалија 1
 Русија 2 24
 САД 2 8 13
 Унгарија 7 8 13
 Франција 4 224 22
Хаити Хаити 1
 Холандија 1 13 12
 Швајцарија 3
 Шведска 1 7 18
 Шпанија 1
Земји 4 19 3 14 16
Мечувалци 15 276 11 131 183

Наводи[уреди | уреди извор]

  • De Wael, Herman (2001). „Fencing“. Herman's Full Olympians. Архивирано од изворникот на 2007-02-07. Посетено на 2007. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help); Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)