Прејди на содржината

Мечување на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мечување
на Летните олимписки игри 2016
Одржувалиштеарена „Кариока 3“
Денови6–14 август 2016
Натпреварувачи212
«20122020»
Мечување на
Летните олимписки игри 2016

Список на натпреварувачи
Меч мажи жени
Екипен меч мажи жени
Флорет мажи жени
Екипен флорет мажи
Сабја мажи жени
Екипна сабја жени

Мечувалските натпревари на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро ќе се одржат од 6 до 14 август во арената „Кариока 3“ во рамките на Барскиот олимписки парк сместен во подрачјето Бара да Тижука. Во натпреварите учествуваат 212 мечувалци (половина мажи и половина жени, како и осуммина од домаќинот Бразил) во 10 дисциплини (од кои пест поединечни и четири екипни).[1]

Како и во 2008 и 2012 г., Меѓународниот мечувалски сојуз го определува тековниот формат од десет дисциплини по систем на смени, со тоа што екипната сабја во машка и екипниот флорет во женска конкуренција се изоставени во овие игри.[2][3]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификациите се темелат претежно на официјалното котирање според FIE на 4 април 2016 г., со уше четири поединечни места добиени со четири подрачни квалификациски турнири.[4]

Учество[уреди | уреди извор]

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

Натпреварувачи[уреди | уреди извор]

Распоред[уреди | уреди извор]

Дневен распоред
Ден → саб 6 нед 7 пон 8 вто 9 сре 10 чет 11 пет 12 саб 13 нед 14
Мажи Поед. флорет Поед. меч Поед. сабја Екип. флорет Екип. меч
Жени Поед. меч Поед. сабја Поед. флорет Екип. меч Екип. сабја

Освоени медали[уреди | уреди извор]

Вкупно медали[уреди | уреди извор]

Толкување

   *   земја-домаќин (Бразил)

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Италија 1 1 0 2
2 Унгарија 1 0 0 1
3 САД 0 1 0 1
4 Кина 0 0 1 1
Русија 0 0 1 1
Вкупно 2 2 2 6

Дисциплини во машка конкуренција[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
поединечен меч
подробно
екипен меч
подробно
поединечен флорет
подробно
Даниеле Гароцо
 Италија
Александар Масијалас
 САД
Тимур Сафин
 Русија
екипен флорет
подробно
поединечна сабја
подробно

Дисциплини во женска конкуренција[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
поединечен меч
подробно
Емеше Сас
 Унгарија
Росела Фјаминго
 Италија
Сун Јивен
 Кина
екипен меч
подробно
поединечен флорет
подробно
поединечна сабја
подробно
екипна сабја
подробно

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rio 2016: Fencing“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2015-04-16. Посетено на 15 April 2015.
  2. Butler, Nick (29 November 2013). „Men's sabre and women's foil team events removed from Rio 2016 fencing programme“. Inside the Games. Посетено на 15 April 2015.
  3. „2 fencing team events cut for Rio“. ESPN. 1 December 2013. Посетено на 15 April 2015.
  4. „Rio 2016 – FIE Fencing Qualification System“ (PDF). FIE. Посетено на 15 April 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]