Бокс на Летните олимписки игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бокс на Летните олимписки игри
Раководен орган AIBA
Дисциплини 13 (мажи: 10; жени: 3)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Боксот на Летните олимписки игри е воведен на Летните олимписки игри кои се одржале во Сент Луис во 1904 година, и оттогаш постојано е вклучен во програмата на Олимписките игри, со исклучок на Летните олимписки игри кои се одржале во Стокхолм во 1912 година бидејќи шведскиот закон го забранил овој спорт во земјата. До 2012 година боксувале единствено машките натпреварувачи, кога била вклучена и женската конкуренција.

Категории[уреди | уреди извор]

Освен оваа поделба, боксот е прганизиран и како збир од турнири кои се распоредени според тежината на боксерите.

Мажи
1904[1] 1908 1920-1936 1948  1952-1964   1968-1980   1984-2000  2004-2008[2] 2012[3]
Тешка категорија
+158 lb
(+71.7 кг)
Тешка категорија
+175 lb
(+79.4 кг)
Тешка категорија
+80 кг
Тешка категорија
+81 кг
Супертешка категорија
+91 кг
Тешка категорија
81–91 кг
Полутешка категорија
75–81 кг
Полутешка категорија
73–80 кг
Полутешка категорија
160-175 lb
(72.6-79.4 кг)
Средна категорија
71–75 кг
Средна категорија
69–75 кг
Средна категорија
67–73 кг
Средна категорија
147-160 lb
(66.7-72.6 кг)
Средна категорија
145-158 lb
(65.8-71.7 кг)
Средна категорија
140-158 lb
(63.5-71.7 кг)
Light-Middleweight
67–71 кг
Велтер
64–69 кг
Велтер
62–67 кг
Велтер
63.5–67 кг
Велтер
135-147 lb
(61.2-66.7 кг)
Велтер
135-145 lb
(61.2-65.8 кг)
Полувелтер
60–64 кг
Lightweight
126-140 lb
(57.2-63.5 кг)
Лесна категорија
60-63.5 кг
Лесна категорија
58–62 кг
Лесна категорија
125-135 lb
(56.7-61.2 кг)
Лесна категорија
126-135 lb
(57.2-61.2 кг)
Лесна категорија
57–60 кг
Лесна категорија
56–60 кг
Полулесна категорија
54–58 кг
Полулесна категорија
116-126 lb
(52.6-57.2 кг)
Полулесна категорија
118[4]-126 lb
(53.5-57.2 кг)
Полулесна категорија
54–57 кг
Полулесна категорија
115-125 lb
(52.2-56.7 кг)
Суперлесна категорија
52–56 кг
Суперлесна категорија
51–54 кг
Суперлесна категорија
112-118[4] lb
(50.8-53.5 кг)
Суперлесна категорија
-116 lb
(-52.6 кг)
Суперлесна категорија
105-115 lb
(47.6-52.2 кг)
Flyweight
49–52 кг
Flyweight
-51 кг
Flyweight
48–51 кг
Flyweight
-112 lb
(-50.8 кг)
Light-Flyweight
46–49 кг
Light-Flyweight
-48 кг
Flyweight
-105 lb
(-47.6 кг)
7 5 8 8 10 11 12 11 10
Жени
2012
Суперлесна категорија
69–75 кг
Лесна категорија
57–60 кг
Средна категорија
48–51 кг
3

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
&100000000000000010000001  САД (USA) 50 23 38 110
&100000000000000020000002  Куба (CUB) 34 19 14 67
&100000000000000030000003  Велика Британија (GBR) 17 12 24 53
&100000000000000040000004  Италија (ITA) 15 15 17 47
&100000000000000050000005  СССР (URS) 14 19 18 51
&100000000000000060000006  Унгарија (HUN) 10 2 8 20
&100000000000000070000007  Русија (RUS) 9 5 12 26
&100000000000000080000008  Полска (POL) 8 9 26 43
&100000000000000090000009  Аргентина (ARG) 7 7 10 24
&1000000000000001000000010  Казахстан (KAZ) 6 5 6 17
&1000000000000001100000011  ЈАР (RSA) 6 4 9 19
&1000000000000001200000012  Источна Германија (GDR) 5 2 6 13
&1000000000000001300000013  Германија (GER) 4 9 9 22
&1000000000000001400000014  Франција (FRA) 4 7 8 19
&1000000000000001500000015  Бугарија (BUL) 4 5 9 18
&1000000000000001600000016  Тајланд (THA) 4 4 6 14
&1000000000000001700000017  Украина (UKR) 4 3 7 14
&1000000000000001800000018  Јужна Кореја (KOR) 3 7 10 20
&1000000000000001900000019  Канада (CAN) 3 7 7 17
&1000000000000002000000020  Југославија (YUG) 3 2 6 11
&1000000000000002100000021  Кина (CHN) 3 2 3 8
&1000000000000002200000022  Чехословачка (TCH) 3 1 2 6
&1000000000000002300000023  Ирска (IRL) 2 5 9 16
&1000000000000002400000024  Мексико (MEX) 2 3 7 12
&1000000000000002500000025  Северна Кореја (PRK) 2 3 3 8
&1000000000000002600000026  Финска (FIN) 2 1 11 14
&1000000000000002700000027  Јапонија (JPN) 2 0 3 5
&1000000000000002800000028  Романија (ROU) 1 9 15 25
&1000000000000002900000029  Данска (DEN) 1 5 6 12
&1000000000000003000000030  Германија (EUA) 1 3 2 6
&1000000000000003100000031  Монголија (MGL) 1 2 2 5
 Норвешка (NOR) 1 2 2 5
 Венецуела (VEN) 1 2 2 5
&1000000000000003400000034  Кенија (KEN) 1 1 5 7
&1000000000000003500000035  Холандија (NED) 1 1 4 6
&1000000000000003600000036  Белгија (BEL) 1 1 2 4
&1000000000000003700000037  Нов Зеланд (NZL) 1 1 1 3
&1000000000000003800000038  Узбекистан (UZB) 1 0 6 7
&1000000000000003900000039  Алжир (ALG) 1 0 5 6
 Западна Германија (FRG) 1 0 5 6
&1000000000000004100000041  Доминиканска Република (DOM) 1 0 1 2
&1000000000000004200000042  Шведска (SWE) 0 5 6 11
&1000000000000004300000043  Нигерија (NGR) 0 3 3 6
&1000000000000004400000044  Уганда (UGA) 0 3 1 4
&1000000000000004500000045  Филипини (PHI) 0 2 3 5
 Турција (TUR) 0 2 3 5
&1000000000000004700000047  Шпанија (ESP) 0 2 2 4
&1000000000000004800000048  Белорусија (BLR) 0 2 0 2
&1000000000000004900000049  Порторико (PUR) 0 1 5 6
&1000000000000005000000050  Австралија (AUS) 0 2 3 5
&1000000000000005100000051  Бразил (BRA) 0 1 3 4
 Египет (EGY) 0 1 3 4
&1000000000000005300000053  Чиле (CHI) 0 1 2 3
 Гана (GHA) 0 1 2 3
&1000000000000005500000055  Камерун (CMR) 0 1 1 2
 Обединета екипа (EUN) 0 1 1 2
&1000000000000005700000057  Австралазија (ANZ) 0 1 0 1
 Чешка (CZE) 0 1 0 1
 Естонија (EST) 0 1 0 1
 Тонга (TGA) 0 1 0 1
&1000000000000006100000061  Азербејџан (AZE) 0 0 6 6
&1000000000000006200000062  Колумбија (COL) 0 0 3 3
 Мароко (MAR) 0 0 3 3
&1000000000000006400000064  Индија (IND) 0 0 2 2
 Молдавија (MDA) 0 0 2 2
 Тунис (TUN) 0 0 2 2
&1000000000000006700000067  Ерменија (ARM) 0 0 1 1
 Бермуда (BER) 0 0 1 1
 Грузија (GEO) 0 0 1 1
 Гвајана (GUY) 0 0 1 1
 Литванија (LTU) 0 0 1 1
 Маврициус (MRI) 0 0 1 1
 Нигер (NIG) 0 0 1 1
 Пакистан (PAK) 0 0 1 1
 Сирија (SYR) 0 0 1 1
 Таџикистан (TJK) 0 0 1 1
 Уругвај (URU) 0 0 1 1
 Замбија (ZAM) 0 0 1 1
Вкупно 239 239 415 893

Боксери по земја[уреди | уреди извор]

Nation 96 00 04 08 12 20 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 96 00 04 08 12 16 Години
 Авганистан (AFG)                                                         3
 Алжир (ALG)                                                         11
 Американска Самоа (ASA)                                                         3
 Андора (AND)                                                         1
 Ангола (ANG)                                                         3
 Антигва и Барбуда (ANT)                                                         1
 Аргентина (ARG)                                                         21
 Ерменија (ARM)                                                         5
 Аруба (ARU)                                                         1
 Австралазија (ANZ)                                                         1
 Австралија (AUS)                                                         19
 Австрија (AUT)                                                         14
 Азербејџан (AZE)                                                         5
 Бахами (BAH)                                                         4
 Барбадос (BAR)                                                         5
 Белорусија (BLR)                                                         5
 Белгија (BEL)                                                         10
 Белиз (BIZ)                                                         1
 Бенин (BEN)                                                         4
 Бермуда (BER)                                                         3
 Боливија (BOL)                                                         1
 Боцвана (BOT)                                                         7
 Бразил (BRA)                                                         16
 Бугарија (BUL)                                                         15
 Буркина Фасо (BUR)                                                         3
 Камбоџа (CAM)                                                         2
 Камерун (CMR)                                                         10
 Канада (CAN)                                                         21
 Зелен ’Рт (CPV)                                                         1
 ЦАР (CAF)                                                         3
 Чад (CHA)                                                         1
 Чиле (CHI)                                                         11
 Кина (CHN)                                                         7
 Кинески Тајпеј (TPE)                                                         8
 Колумбија (COL)                                                         10
 Конго (CGO)                                                         1
 Кукови Oстрови (COK)                                                         1
 Костарика (CRC)                                                         2
 Брег на Слоновата Коска (CIV)                                                         3
 Хрватска (CRO)                                                         4
 Куба (CUB)                                                         12
 Чехословачка (TCH)                                                         12
 Чешка (CZE)                                                         3
 Данска (DEN)                                                         19
 Доминиканска Република (DOM)                                                         11
 ДР Конго (COD)                                                         5
 Источна Германија (GDR)                                                         5
 Еквадор (ECU)                                                         8
 Египет (EGY)                                                         16
 Ел Салвадор (ESA)                                                         1
 Естонија (EST)                                                         3
 Етиопија (ETH)                                                         7
 Фиџи (FIJ)                                                         2
 Финска (FIN)                                                         16
 Франција (FRA)                                                         23
 Габон (GAB)                                                         8
 Гамбија (GAM)                                                         1
 Грузија (GEO)                                                         4
 Германија (GER)                                                         10
 Гана (GHA)                                                         11
 Велика Британија (GBR)                                                         23
 Грција (GRE)                                                         14
 Гренада (GRN)                                                         3
 Гуам (GUM)                                                         1
 Гватемала (GUA)                                                         5
 Гвинеја (GUI)                                                         4
 Гвајана (GUY)                                                         8
 Хаити (HAI)                                                         3
 Хондурас (HON)                                                         3
 Хонгконг (HKG)                                                         1
 Унгарија (HUN)                                                         20
 Индија (IND)                                                         13
 Независни учесници (IOA)                                                         1
 Индонезија (INA)                                                         9
 Иран (IRI)                                                         12
 Ирак (IRQ)                                                         8
 Ирска (IRL)                                                         20
 Израел (ISR)                                                         3
 Италија (ITA)                                                         22
 Јамајка (JAM)                                                         9
 Јапонија (JPN)                                                         18
 Јордан (JOR)                                                         2
 Казахстан (KAZ)                                                         5
 Кенија (KEN)                                                         10
 Кувајт (KUW)                                                         1
 Киргистан (KGZ)                                                         4
 Лаос (LAO)                                                         3
 Латвија (LAT)                                                         3
 Либан (LIB)                                                         6
 Лесото (LES)                                                         4
 Либерија (LBR)                                                         1
 Литванија (LTU)                                                         7
 Луксембург (LUX)                                                         6
 Мадагаскар (MAD)                                                         7
 Малезија (MAS)                                                         2
 Малави (MAW)                                                         3
 Мали (MLI)                                                         4
 Маврициус (MRI)                                                         6
 Мароко (MAR)                                                         6
 Мексико (MEX)                                                         19
 Молдавија (MDA)                                                         5
 Монголија (MGL)                                                         10
 Црна Гора (MNE)                                                         2
 Мароко (MAR)                                                         13
 Мозамбик (MOZ)                                                         3
 Мјанмар (MYA)                                                         8
 Намибија (NAM)                                                         6
 Непал (NEP)                                                         4
 Холандија (NED)                                                         13
 Нов Зеланд (NZL)                                                         15
 Никарагва (NCA)                                                         7
 Нигер (NIG)                                                         6
 Нигерија (NGR)                                                         13
 Северна Кореја (PRK)                                                         9
 Норвешка (NOR)                                                         12
 Оман (OMA)                                                         1
 Пакистан (PAK)                                                         13
 Панама (PAN)                                                         3
 Папуа Нова Гвинеја (PNG)                                                         5
 Парагвај (PAR)                                                         2
 Перу (PER)                                                         4
 Филипини (PHI)                                                         18
 Полска (POL)                                                         19
 Португалија (POR)                                                         1
 Порторико (PUR)                                                         15
 Република Кина (ROC)                                                         1
 Родезија (RHO)                                                         3
 Романија (ROU)                                                         17
 Русија (RUS)                                                         5
 Сар (SAA)                                                         1
 Самоа (SAM)                                                         6
 Сенегал (SEN)                                                         3
 Србија (SRB)                                                         1
 Србија и Црна Гора (SCG)                                                         1
 Сејшели (SEY)                                                         6
 Сиера Леоне (SLE)                                                         6
 Сингапур (SIN)                                                         1
 Словачка (SVK)                                                         1
 ЈАР (RSA)                                                         15
 Јужна Кореја (KOR)                                                         16
 Јужен Јемен (YMD)                                                         1
 Соломонски Острови (SOL)                                                         1
 СССР (URS)                                                         9
 Шпанија (ESP)                                                         15
 Шри Ланка (SRI)                                                         7
 Судан (SUD)                                                         5
 Свазиленд (SWZ)                                                         5
 Шведска (SWE)                                                         19
 Швајцарија (SUI)                                                         9
 Сирија (SYR)                                                         7
 Таџикистан (TJK)                                                         4
 Танзанија (TAN)                                                         8
 Тајланд (THA)                                                         14
 Того (TOG)                                                         3
 Тонга (TGA)                                                         4
Податотека:Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго (TRI)                                                         3
 Тунис (TUN)                                                         12
 Турција (TUR)                                                         11
 Туркменистан (TKM)                                                         4
 Уганда (UGA)                                                         12
 Украина (UKR)                                                         5
 Обединета екипа (EUN)                                                         1
 Германија (EUA)                                                         3
[[Податотека:Предлошка:Country flag IOC alias UAR|22x20px|border|alt=|link=|Предлошка:Country IOC alias UAR]] [[Предлошка:Country IOC alias UAR на Олимписките игри|Предлошка:Country IOC alias UAR]] (UAR)                                                         1
 САД (USA)                                                         22
 Уругвај (URU)                                                         12
 Узбекистан (UZB)                                                         5
 Вануату (VAN)                                                         1
 Венецуела (VEN)                                                         15
 Виетнам (VIE)                                                         2
 Девствени Острови (ISV)                                                         6
 Западна Германија (FRG)                                                         5
 Југославија (YUG)                                                         8
 Замбија (ZAM)                                                         12
 Зимбабве (ZIM)                                                         3
Земја - - 1 4 - 12 27 29 18 31 39 43 34 54 56 65 80 54 51 81 106 78 97 75 72 77 77
Боксери - - 18 42 - 116 181 144 85 179 205 249 161 281 269 307 354 266 271 354 432 336 355 307 280 283 283
Година 96 00 04 08 12 20 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 96 00 04 08 12 16 22

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Boxers were allowed to compete in multiple weight classes in 1904, as long as they were not over the maximum weight for each class.
  2. http://multimedia.olympic.org/pdf/en_report_1056.pdf
  3. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-08-08. Посетено на 2015-11-04.
  4. 4,0 4,1 The division between Bantamweight and Featherweight was moved from 118 lb to 119 lb for 1932-1936.