Филипините на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филипини на Олимписките игри

Знаме на Филипини
МОК-код  PHI
НОК Олимписки комитет на Филипини
POC-врска
Олимписка историја
Летни олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Зимски олимпијади
1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Филипините првпат настапиле на Олимписките игри во 1924 година и оттогаш учествувал на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирале.

На Зимските олимписки игри Филипините за првпат настапиле во 1972 година.

Спортистите на Филипини на Олимписките игри досега имаат освоено 9 медали.

Националниот олимписки комитет на Филипини бил основан во 1911 година и бил признаен во 1929 година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Париз 0 0 0 0
Амстердам 0 0 1 1
Лос Анџелес 0 0 3 3
Берлин 0 0 1 1
Лондон 0 0 0 0
Хелсинки 0 0 0 0
Мелбурн и Стокхолм 0 0 0 0
Рим 0 0 0 0
Токио 0 1 0 1
Мексико Сити 0 0 0 0
Минхен 0 0 0 0
Монтреал 0 0 0 0
190 Москва Филипините не учествувале
Лос Анџелес 0 0 0 0
Сеул 0 0 1 1
Барселона 0 0 1 1
Атланта 0 1 0 1
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 0 0 0 0
Пекинг 0 0 0 0
Лондон
Вкупно 0 2 7 9

ЗОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЗОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Сапоро 0 0 0 0
Инсбрук Филипините не учествувале
Лејк Плесид Филипините не учествувале
Сараево Филипините не учествувале
Калгари 0 0 0 0
Албервил 0 0 0 0
Лилехамер Филипините не учествувале
Нагано Филипините не учествувале
Солт Лејк Сити Филипините не учествувале
Торино Филипините не учествувале
Ванкувер Филипините не учествувале
Вкупно 0 0 0 0