Данска на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Данска на Олимписките игри

Знаме на Данска
МОК-код  DEN
НОК Национален олимписки комитет и спортска конфедерација на Данска
официјално мрежно место (дански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 •

Данска за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1896 година кои се одржале во Атина, и од тогаш пропуштила само едни Олимписки игри, и тоа во 1904 година.

На Зимските олимписки игри, Данска за првпат учествувала во 1948 година. Во перидото до 1988, не била редовен учесник, но од 1988 до денес има учествувавно на сите Зимски олимписки игри.

Данска, заклучно со 2009 година, има освоено 171 медал на Олимпијадите, а едрењето е најтрофеен спорт за натпреварувачите на оваа земја. На Зимските олимписки игри, данските спортисти имаат освоено само еден медал во карлинг во женска конкуренција, на игрите во 1998 во Нагано, Јапонија.

Националниот олимписки комитет на Данска (National Olympic Committee and Sports Confederation of Denmark) е основан во 1905 година.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Место
Грција Атина 1896 3 1 2 3 6 9
Франција Париз 1900 13 1 3 2 6 10
САД Сент Луис 1904 Не учествувале
Обединето Кралство Лондон 1908 101 0 2 3 5 16
Шведска Стокхолм 1912 152 1 6 5 12 14
Белгија Антверпен 1920 154 3 9 1 13 10
Франција Париз 1924 89 2 5 2 9 12
Холандија Амстердам 1928 91 3 1 2 6 13
САД Лос Анџелес 1932 43 0 3 3 6 20
Германија Берлин 1936 121 0 2 3 5 23
Обединето Кралство Лондон 1948 162 5 7 8 20 10
Финска Хелсинки 1952 129 2 1 3 6 15
Австралија Мелбурн 1956 31 1 2 1 4 20
Италија Рим 1960 100 2 3 1 6 13
Јапонија Токио 1964 60 2 1 3 6 18
Мексико Мексико Сити 1968 64 1 4 3 8 22
Западна Германија Минхен 1972 126 1 0 0 1 25
Канада Монтреал 1976 66 1 0 2 3 24
СССР Москва 1980 58 2 1 2 5 16
САД Лос Анџелес 1984 60 0 3 3 6 27
Јужна Кореја Сеул 1988 78 2 1 1 4 23
Шпанија Барселона 1992 110 1 1 4 6 30
САД Атланта 1996 119 4 1 1 6 19
Австралија Сиднеј 2000 97 2 3 1 6 30
Грција Атина 2004 92 2 1 5 8 34
Кина Пекинг 2008 84 2 2 3 7 30
Обединето Кралство Лондон 2012 113 2 4 3 9 29
Бразил Рио де Жанеиро 2016 121 2 6 7 15 28
Јапонија Токио 2020 Иден настан
Франција Париз 2024
САД Лос Анџелес 2028
Вкупно 45 74 75 194 23

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златно Сребро Бронза Вкупно Место
Швајцарија Сент Мориц 1948 2 0 0 0 0
Норвешка Осло 1952 1 0 0 0 0
Италија Кортина д'Ампецо 1956 Не учествувале
САД Скво Вели 1960 1 0 0 0 0
Австрија Инсбрук 1964 2 0 0 0 0
Франција Гренобл 1968 3 0 0 0 0
Јапонија 1972 Sapporo Не учествувале
Австрија 1976 Innsbruck
САД 1980 Lake Placid
Југославија 1984 Sarajevo
Канада Калгари 1988 1 0 0 0 0
Франција Албертвил 1992 6 0 0 0 0
Норвешка Лилехамер 1994 4 0 0 0 0
Јапонија Нагано 1998 12 0 1 0 1 18
САД Солт Лејк Сити 2002 11 0 0 0 0
Италија Торино 2006 5 0 0 0 0
Канада Ванкувер 2010 18 0 0 0 0
Русија Сочи 2014 12 0 0 0 0
Јужна Кореја Пјонгчанг 2018 17 0 0 0 0
Кина Пекинг 2022 Иден настан
Италија Милано-Кортина 2026 Иден настан
Вкупно 0 1 0 1 43

Медали по спорт на ЛОИ[уреди | уреди извор]

СпортЗлатоСреброБронзаВкупно
Едрење129930
Велосипедизам791026
Веслање751224
Ракомет4004
Стрелаштво310518
Кајак и кану36514
Пливање35614
Бокс15612
Бадминтон1348
Мечување1236
Гимнастика1214
Кревање тегови1203
Скокови во вода1012
Атлетика0437
Коњички спорт0426
Борење0369
Фудбал0314
Тенис0101
Хокеј на трева0101
Пинг-понг0011
Вкупно457475194

Медали по спорт на ЗОИ[уреди | уреди извор]

СпортЗлатоСреброБронзаВкупно
Карлинг0101
Вкупно0101

Медалисти[уреди | уреди извор]

Индивидуални медалисти[уреди | уреди извор]

Бр. Спортист Спорт Година Игри Пол Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Паул Елвестрем Едрење 1948–1988 8 М 4 0 0 4
2 Ескилд Ебесен Веслање 1996–2012 5 М 3 0 2 5
3 Ларс Јерген Мадсен Стрелаштво 1900–1924 5 М 2 2 1 5
4 Хенри Хансен Велосипедизам 1928–1932 2 М 2 1 0 3
5 Јеспер Банк Едрење 1984–2000 4 М 2 0 1 3
6 Андерс Петер Нилсен Стрелаштво 1900–1920 4 М 1 3 0 4
7 Карен Магрет Харуп Пливање 1948 1 Ж 1 2 0 3
8 Виго Јенсен Кревање тегови 1896–1900 2 М 1 1 1 3
9 Вили Фалк Хансен Велосипедизам 1924–1928 2 М 1 1 1 3
9 Оле Бернтсен Едрење 1948–1964 М 1 1 1 3
9 Нилс Фредборг Велосипедизам 1964–1972 4 М 1 1 1 3
12 Ерика Хансен Кајак и кану 1960–1972 4 М 1 0 2 3
12 Ласе Норман Хансен Велосипедизам 2012– 2 М 1 0 2 3

Екипни медалисти[уреди | уреди извор]

Данска била успешна на Олимписките игри во екипни спортови како фудбал, ракомет и екипна гимнастика. Во фудбал Данска освоила четири медали, исто колку и во екипна гимнастика. Женската ракометна репрезентација на Данска има освоено три златни медали, додека машката има еден.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Освојувачи на олимписки медали“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимписки комитет на Данска“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.