Освојувачи на медали на Летните олимписки игри 1980

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Во списокот на освојувачи на медали по земји на Летните олимписки игри 1980 се наведени сите земји-учеснички на игрите кои освоија медали. Најуспешна нација на игрите беше репрезентацијата на Советскиот Сојуз, која освоила 80 златни од вкупно 195 медали.

Список по земји[уреди | уреди извор]

Бронзен медал од игрите

Списокот е направен според информациите добиени од Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и е во склад со прописите утврдени од страна на МОК за составување на ваквите списоци. Според прописите, земјите во списокот се претставени со нивните национални олимписки комитети, а се подредени по бројот на освоени златни медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат еднаков број на освоени златни медали, подредувањето продолжува по освоените сребрени, па по освоените бронзени медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат освоено ист број на златни, сребрени и бронзени медали, тогаш тие заземаат исто место во списокот и се прикажани според редоследот на првата буква во абецедата.

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of the Soviet Union.svg Советски Сојуз 80 69 46 195
2 Flag of East Germany.svg Источна Германија 47 37 42 126
3 Flag of Bulgaria (1971-1990).svg Бугарија 8 16 17 41
4 Flag of Cuba.svg Куба 8 7 5 20
5 Olympic flag.svg Италија 8 3 4 15
6 Flag of Hungary.svg Унгарија 7 10 15 32
7 Flag of Romania.svg Романија 6 6 13 25
8 Olympic flag.svg Франција 6 5 3 14
9 Olympic flag.svg Велика Британија 5 7 9 21
10 Flag of Poland.svg Полска 3 14 15 32
11 Flag of Sweden.svg Шведска 3 3 6 12
12 Flag of Finland.svg Финска 3 1 4 8
13 Flag of Czechoslovakia.svg Чехословачка 2 3 9 14
14 Flag of SFR Yugoslavia.svg Југославија 2 3 4 9
15 Olympic flag.svg Австралија 2 2 5 9
16 Olympic flag.svg Данска 2 1 2 5
17 Flag of Brazil.svg Бразил 2 0 2 4
17 Flag of Ethiopia.svg Етиопија 2 0 2 4
19 Olympic flag.svg Швајцарија 2 0 0 2
20 Olympic flag.svg Шпанија 1 3 2 6
21 Flag of Austria.svg Австрија 1 2 1 4
22 Flag of Greece.svg Грција 1 0 2 3
23 Olympic flag.svg Белгија 1 0 0 1
23 Flag of India.svg Индија 1 0 0 1
23 Flag of Zimbabwe.svg Зимбабве 1 0 0 1
26 Flag of North Korea.svg Северна Кореја 0 3 2 5
27 Flag of Mongolia.svg Монголија 0 2 2 4
28 Flag of Tanzania.svg Танзанија 0 2 0 2
29 Flag of Mexico.svg Мексико 0 1 3 4
30 Olympic flag.svg Холандија 0 1 2 3
31 Olympic flag.svg Ирска 0 1 1 2
32 Flag of Uganda.svg Уганда 0 1 0 1
32 Flag of Venezuela.svg Венецуела 0 1 0 1
34 Flag of Jamaica.svg Јамајка 0 0 3 3
35 Flag of Guyana.svg Гвајана 0 0 1 1
35 Flag of Lebanon.svg Либан 0 0 1 1
Вкупно 204 204 223 631

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]