Освојувачи на медали на Зимските олимписки игри 1988

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Во списокот на освојувачи на медали по земји на Зимските олимписки игри 1988 се наведени сите земји-учеснички на игрите кои освоиле медали. Најуспешна нација на игрите била репрезентацијата на Советскиот Сојуз, која освоила 11 златни од вкупно 29 медали.

Список по земји[уреди | уреди извор]

Списокот е направен според информациите добиени од Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и е во склад со прописите утврдени од страна на МОК за составување на ваквите списоци. Според прописите, земјите во списокот се претставени со нивните национални олимписки комитети, а се подредени по бројот на освоени златни медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат еднаков број на освоени златни медали, подредувањето продолжува по освоените сребрени, па по освоените бронзени медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат освоено ист број на златни, сребрени и бронзени медали, тогаш тие заземаат исто место во списокот и се прикажани според редоследот на првата буква во абецедата.

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of the Soviet Union.svg Советски Сојуз 11 9 9 29
2 Flag of East Germany.svg Источна Германија 9 10 6 25
3 Flag of Switzerland.svg Швајцарија 5 5 5 15
4 Flag of Finland.svg Финска 4 1 2 7
5 Flag of Sweden.svg Шведска 4 0 2 6
6 Flag of Austria.svg Австрија 3 5 2 10
7 Flag of the Netherlands.svg Холандија 3 2 2 7
8 Flag of Germany.svg Западна Германија 2 4 2 8
9 Flag of the United States.svg САД 2 1 3 6
10 Flag of Italy.svg Италија 2 1 2 5
11 Flag of France.svg Франција 1 0 1 2
12 Flag of Norway.svg Норвешка 0 3 2 5
13 Flag of Canada.svg Канада 0 2 3 5
14 Flag of SFR Yugoslavia.svg Југославија 0 2 1 3
15 Flag of Czechoslovakia.svg Чехословачка 0 1 2 3
16 Flag of Japan.svg Јапонија 0 0 1 1
16 Flag of Liechtenstein.svg Лихтенштајн 0 0 1 1
Вкупно 46 46 46 138

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]