Освојувачи на медали на Зимските олимписки игри 1924

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Во списокот на освојувачи на медали по земји на Зимските олимписки игри 1924 се наведени сите земји-учеснички на игрите кои освоиле медали. Најуспешна нација на игрите била репрезентацијата на Норвешка, која освоила 4 златни и 7 сребрени од вкупно 17 медали.

Список по земји[уреди | уреди извор]

Списокот е направен според информациите добиени од Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и е во склад со прописите утврдени од страна на МОК за составување на ваквите списоци. Според прописите, земјите во списокот се претставени со нивните национални олимписки комитети, а се подредени по бројот на освоени златни медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат еднаков број на освоени златни медали, подредувањето продолжува по освоените сребрени, па по освоените бронзени медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат освоено ист број на златни, сребрени и бронзени медали, тогаш тие заземаат исто место во списокот и се прикажани според редоследот на првата буква во абецедата.

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of Norway.svg Норвешка 4 7 6 17
2 Flag of Finland.svg Финска 4 4 3 11
3 Flag of Austria.svg Австрија 2 1 0 3
4 Flag of Switzerland.svg Швајцарија 2 0 1 3
5 Flag of the United States.svg САД 1 2 1 4
6 Flag of the United Kingdom.svg Велика Британија 1 1 2 4
7 Flag of Sweden.svg Шведска 1 1 0 2
8 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg Канада 1 0 0 1
9 Flag of France.svg Франција 0 0 3 3
10 Flag of Belgium (civil).svg Белгија 0 0 1 1
Вкупно 16 16 17[а] 49

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]