Освојувачи на медали на Зимските олимписки игри 1968

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Во списокот на освојувачи на медали по земји на Зимските олимписки игри 1968 се наведени сите земји-учеснички на игрите кои освоиле медали. Најуспешна нација на игрите била репрезентацијата на Норвешка, која освоила 6 златни од вкупно 14 медали.

Список по земји[уреди | уреди извор]

Списокот е направен според информациите добиени од Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и е во склад со прописите утврдени од страна на МОК за составување на ваквите списоци. Според прописите, земјите во списокот се претставени со нивните национални олимписки комитети, а се подредени по бројот на освоени златни медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат еднаков број на освоени златни медали, подредувањето продолжува по освоените сребрени, па по освоените бронзени медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат освоено ист број на златни, сребрени и бронзени медали, тогаш тие заземаат исто место во списокот и се прикажани според редоследот на првата буква во абецедата.

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of Norway.svg Норвешка 6 6 2 14
2 Flag of the Soviet Union.svg Советски Сојуз 5 5 3 13
3 Flag of France.svg Франција 4 3 2 9
4 Flag of Italy.svg Италија 4 0 0 4
5 Flag of Austria.svg Австрија 3 4 4 11
6 Flag of the Netherlands.svg Холандија 3 3 3 9
7 Flag of Sweden.svg Шведска 3 2 3 8
8 Flag of German Olympic Team 1960-1968.svg Западна Германија 2 2 3 7
9 Flag of the United States.svg САД 1 5 1 7
10 Flag of German Olympic Team 1960-1968.svg Источна Германија 1 2 2 5
10 Flag of Finland.svg Финска 1 2 2 5
12 Flag of Czechoslovakia.svg Чехословачка 1 2 1 4
13 Flag of Canada.svg Канада 1 1 1 3
14 Flag of Switzerland.svg Швајцарија 0 2 4 6
15 Flag of Romania.svg Романија 0 0 1 1
Вкупно 35 39 32 106

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]