Освојувачи на медали на Зимските олимписки игри 1976

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Во списокот на освојувачи на медали по земји на Зимските олимписки игри 1976 се наведени сите земји-учеснички на игрите кои освоиле медали. Најуспешна нација на игрите била репрезентацијата на Советскиот Сојуз, која освоила 13 златни од вкупно 27 медали.

Список по земји[уреди | уреди извор]

Списокот е направен според информациите добиени од Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и е во склад со прописите утврдени од страна на МОК за составување на ваквите списоци. Според прописите, земјите во списокот се претставени со нивните национални олимписки комитети, а се подредени по бројот на освоени златни медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат еднаков број на освоени златни медали, подредувањето продолжува по освоените сребрени, па по освоените бронзени медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат освоено ист број на златни, сребрени и бронзени медали, тогаш тие заземаат исто место во списокот и се прикажани според редоследот на првата буква во абецедата.

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of the Soviet Union.svg Советски Сојуз 13 6 8 27
2 Flag of East Germany.svg Источна Германија 7 5 7 19
3 Flag of the United States.svg САД 3 3 4 10
4 Flag of Norway.svg Норвешка 3 3 1 7
5 Flag of Germany.svg Западна Германија 2 5 3 10
6 Flag of Finland.svg Финска 2 4 1 7
7 Flag of Austria.svg Австрија 2 2 2 6
8 Flag of Switzerland.svg Швајцарија 1 3 1 5
9 Flag of the Netherlands.svg Холандија 1 2 3 6
10 Flag of Italy.svg Италија 1 2 1 4
11 Flag of Canada.svg Канада 1 1 1 3
12 Flag of the United Kingdom.svg Велика Британија 1 0 0 1
13 Flag of Czechoslovakia.svg Чехословачка 0 1 0 1
14 Flag of Liechtenstein.svg Лихтенштајн 0 0 2 2
14 Flag of Sweden.svg Шведска 0 0 2 2
16 Flag of France.svg Франција 0 0 1 1
Вкупно 37 37 37 111

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]